Політика новообраного президента США суперечить інтересам Європи, пише Саймон Тісдалл / REUTERS

Європа перебуває в облозі сучасних варварів, серед яких російський диктатор Володимир Путін, лідер Китаю Сі Цзіньпін та майбутній президент США Дональд Трамп. Але європейські лідери надто зайняті сварками, щоб помітити проблему і почати діяти.

Про це в колонці для The Guardian пише коментатор Observer Саймон Тісдалл. Він зазначив, що російська орда "пожирає" українську територію. Китай під лідерством Сі Цзіньпіна проводить розвідувальні та хакерські атаки на Європу, водночас користується колосальним торговельним профіцитом у 292 млрд євро. На "західному фронті" Європи теж не все спокійно – "після виборчої зачистки, головний американський вандал (Дональд Трамп) жадає бою".

Колишній президент Європейського центрального банку Маріо Драгі заявив, що сам "сенс існування" ЄС опинився під загрозою. Але в Європі цього, здається, не помічають, приділяючи увагу іншим питанням, каже Тісдалл:

Відео дня

"Хронічна непотрібність брюссельської бюрократії – найменша з проблем Європи".

Він нагадав, що своїй авторитетній доповіді у вересні Драгі закликав щорічно інвестувати 800 млрд євро в такі сфери, як штучний інтелект, зелені технології та оборона, щоб прискорити зростання, конкурентоспроможність і безпеку ЄС порівняно з США і Китаєм. Як і Росія, обидві країни стрімко збільшують військові витрати.

У відповідь на це лідери ЄС на саміті в Будапешті цього місяця оприлюднили гучну "декларацію про конкурентоспроможність", де говорили про "рішучі кроки" щодо інвестицій, обіцяли досягти "термінового прогресу" у створенні союзу ринків капіталу і посилити обороноздатність "без зволікань". Чи буде щось з цього коли-небудь реалізовано, в кінцевому рахунку, залежить від політичної волі національних лідерів.

Але політична воля "хитається". Уряд Німеччини, разом із Францією традиційно вважається рушійною силою в ЄС, зазнав краху, а вибори мають відбутися лише наприкінці лютого. Автор зауважив, що справжній "ворог Європи всередині" – ультраправі та ультраліві партії, що плекають антидемократичні, трампістські тенденції – продовжуватимуть свій "наступ" у Німеччині, як і в інших країнах.

У Франції президент Еммануель Макрон стикається з подібними ультраправими викликами. Його рейтинг схвалення знижується і становить 23%. Але Макрон усвідомлює небезпеку, вважає автор. Президент Франції попереджав, що Європа опиниться "в меню", якщо вона не зможе розвинути більшу економічну і безпекову незалежність.

Тим часом зʼявилася ще одна змінна – Дональд Трамп переміг на президентських виборах. І його політика суперечить інтересам Європи:

"Його деструктивна, регресивна політика щодо протекціоністських тарифів, України, Ізраїлю-Палестини, Ірану, майбутнього НАТО та кліматичної кризи прямо суперечить інтересам ЄС".

Одне з нагальних побоювань полягає в тому, що глобальна торговельна війна може підштовхнути єврозону до рецесії і змусити Європу обирати сторону між США і Китаєм, її найбільшими торговельними партнерами.

Трамп обіцяє накласти великі мита на весь імпорт, що може знищити європейську автомобільну промисловість. Водночас Китай може зіткнутися з митами на рівні 60% або більше.

"Він буде змушений вжити заходів у відповідь, як і ЄС. Результат: глобальний ринковий хаос", – констатує автор. 

Майбутнє Європи: ви могли це пропустити

FP пише, що Європа може перебрати на себе роль США в підтримці України. Але є сфера, де Європа все ж не зможе замінити Америку – це передові технології спостереження та розвідки.

Тим часом резидент Франції Еммануель Макрон занепокоєний тим, що країни Європи ризикують бути втягнутими в торговельні війни і з США, і з Китаєм одночасно, через економічну політику Дональда Трампа.

Вас також можуть зацікавити новини: