Останнім часом у Балтійському морі було кілька диверсій, до яких, ймовірно, причетна РФ. Як зазначив в етері FREEДOM речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук, "сюрпризів" від Росії можна очікувати, проте Балтійське море фактично можна вважати внутрішнім морем НАТО.
"Ми знаємо нашого сусіда. Гра в божевільного Івана – національна розвага росіян. Лякати близьких сусідів – частина геополітичної стратегії РФ. Для провокацій у Балтійському морі сюрпризів від цих "прекрасних людей" можна в принципі очікувати в режимі 24/7. Що стосується Балтійського моря - тут вікно можливостей для них вже досить звузилося. Зі вступом до Північноатлантичного альянсу нових країн, фактично Балтійське море можна вже впевнено називати внутрішнім морем НАТО", - сказав Плетенчук.
За його словами, після того, як до НАТО вступила, зокрема, Швеція, можна було спостерігати посилення войовничої риторики у пропагандистських шоу РФ, які були розраховані для внутрішнього споживання у самій Російській Федерації.
"Повертаючись до реальності – ми спостерігаємо кілька кейсів, які швидше за все між собою пов'язані й об'єднуються в одну систему. Це кейси, пов'язані з пошкодженням систем комунікацій, електропостачання, що проходять акваторією Балтійського моря. Чи можна вже говорити про системність? Напевно, можна, тому що їх уже було достатньо", - сказав Плетенчук.
Він додав, що відповідна реакція цивілізованого світу є. Зокрема, зараз йдеться про посилення присутності на Балтиці морської складової НАТО – постійного угруповання кораблів.
Водночас представник ВМС зазначив, що в тому регіоні присутній Балтійський флот РФ, у складі якого – кораблі різного класу, у тому числі – корабель 1-го рангу (флагман), носії ракет, сторожові кораблі. Крім того, як додав Плетенчук, Калінінградська область РФ має вихід на Балтійське море:
"Тому певний маневр у них там, в принципі, присутній".
Його також запитали, чи є ймовірність того, що росіяни в Балтійському морі спробують блокувати пересування торгових цивільних судів.
"Проведемо аналогію. Є Чорне море, де три країни-члени Північноатлантичного Альянсу. І практика показує: для росіян територіальні води цих країн залишаються недоторканними. Ба більше, вони навіть ховали від нас там свої судна постачання, які брали участь у так званому сирійському експресі", - зазначив Плетенчук.
Він також нагадав, що значна частина "зернового коридору", яким користуються цивільні судна для заходу до українських портів, проходить через територіальні води Болгарії та Румунії, а також – Турецької Республіки.
Ситуація у Балтійському морі
Нагадаємо, НАТО посилює патрулювання у Балтійському морі. Для цього Альянс розгорне флот військово-морських безпілотників, посиливши відповідь на спроби саботажу підводних кабелів, пов'язаних з російським тіньовим флотом.
Як пише Bloomberg, нова місія з безпеки, яка отримала назву Baltic Sentry, також включатиме фрегати ВМС та військові літаки для посилення спостереження.
Цей крок у НАТО анонсували після серії інцидентів, у яких нафтові танкери, пов'язані з так званим російським тіньовим флотом, підозрювалися у пошкодженні низки міжнародних підводних інфраструктурних зв'язків.
Вас також можуть зацікавити новини: