
Пекін надсилає своїх військових на фронт в Україну, щоб краще зрозуміти реалії сучасної війни, готуючи власне вторгнення на Тайвань. Таку думку на сторінках видання The Hill виклав політичний оглядач Гордон Чанг, який є автором книг "Китайський проект зі знищення Америки", "Прийдешній крах Китаю" та "Китай готується до війни".
Чанг посилається на останні повідомлення української влади про те, що у складі російської армії воюють сотні громадян Китаю. Ймовірно, ці люди воюють як найманці і не були надіслані безпосередньо китайською владою. Але днями Reuters писав, що на фронті присутні також китайські офіцери, які збирають інформацію про тактику обох сторін. І от вони вже точно роблять це за наказом, а не за власною ініціативою, йшлося у тій публікації.
Річард Фішер з Центру міжнародної оцінки та стратегії у Вашингтоні в розмові з Чангом зазначив, що Китай, очевидно, прагне вивчити досвід російсько-української війни, щоб краще підготувати власну армію для майбутніх воєн.
"Якщо армія Китаю зможе зрозуміти та розширити уроки українського поля битви, вона може значно збільшити свої шанси на швидку перемогу в бліцкригі на Тайвані", — сказав Фішер.
Гордон Чанг припускає, що китайські офіцери на фронті в Україні не тільки спостерігають і доповідають про побачене додому, але й можуть давати поради своїм російським колегам.
Що стосується сотень китайських найманців, які за власною ініціативою подалися в російську армію, це також відбулося за мовчазної згоди китайського уряду, сказав Чангу експерт з аналітичного центру Sinopsis Чарльз Бертон.
"Сі [Цзіньпін] приділяє особливу увагу взаємодії своїх громадян із близькими партнерами, такими як Росія. Кілька сотень китайців військового віку, які залишили країну, щоб воювати у чужій війні, — це, безперечно, те, про що Пекін міг би знати", – сказав він.
Бертон також стурбований тим, що китайська допомога може стати тим боргом, за який Росія потім буде змушена розплачуватися у китайській війні за Тайвань. Тобто в наступній великій війні у Східній Азії армії Китаю, Росії та КНДР воюватимуть разом.
"Китай, ймовірно, бачить велику перевагу в тому, що китайські війська, нехай і просто найманці, воюють в Україні. США та інші країни не стягнули з Китаю жодних витрат за його широку підтримку російських військових зусиль. Тому нас не повинно дивувати те, що Пекін тепер вважає, що може безкарно відправляти солдатів воювати в Європі", – резюмує оглядач.
Китайські громадяни на війні в Україні
Як писав УНІАН, за даними української розвідки, щонайменше 155 громадян Китаю беруть участь у бойових діях у складі російських військ. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія вербує китайських найманців через соціальні мережі, зокрема TikTok. Офіційний Пекін, за словами Зеленського, обізнаний про це.
У квітні українські сили взяли в полон двох громадян Китаю на Донеччині. Полонені мали при собі документи, що підтверджують їхнє громадянство. Один з них заявив, що не очікував опинитися в зоні бойових дій.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що перевіряє інформацію про участь своїх громадян у бойових діях в Україні та не підтримує їхню участь у конфлікті. Сполучені Штати висловили занепокоєння, зазначивши, що Китай постачає Росії близько 80% товарів подвійного призначення, необхідних для ведення війни.