Зараз найголовніше перехопити в Росії стратегічну ініціативу на фронті. Якщо цього не зробити, можливі переговори підуть під диктовку і за пунктами президента РФ Володимира Путіна, які є "планом капітуляції України". Такі побоювання в інтерв'ю OBOZ.UA висловив колишній надзвичайний і повноважний посол України в США і Франції Олег Шамшур, допустивши контакти між Штатами і Росією за спиною України.
Оцінюючи ймовірність нової "Ялти" між Путіним, президентом США Дональдом Трампом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном, експосол заявив, що така "небезпека існує":
"Щоб це не сталося, важливо, щоб і наша позиція була завжди чіткою. Мають відреагувати і європейці, які повинні вже не тільки говорити про "недопущення поділу України", а й доповнити свою риторику конкретними діями. А небезпека "Ялти" існує. Я про це почав думати особливо після заяв Трампа, начебто непричетних до України. Вони, на мій погляд, створюють дуже тривожне підґрунтя для переговорів і можливих контактів між Трампом і Путіним".
Він звернув увагу на те, що реакція Кремля на доволі різкі заяви Трампа досить стримана - Путін ніби не помітив ультиматуму і продовжив підлещуватися до американського лідера, і багато хто вбачає в цьому спробу маніпулювати трампівським его.
"По-моєму, тут головне питання, чи потрібні Путіну дійсно переговори. Я вважаю, що якщо й потрібні, то тільки для того, щоб перегрупувати свої збройні сили і знову атакувати Україну. Тобто це потрібно йому тільки з військового погляду. З іншого боку, судячи з усього і як видно з оцінок експертів, російська економіка нарешті похитнулася, і це Путін також враховує. Тобто йому потрібен перепочинок за багатьма факторами, але тільки для продовження агресивних дій у недалекому майбутньому. Саме тому він, скажімо так, спокійніше реагує на жорсткі висловлювання Трампа", - зазначив експосол.
Шамшур упевнений, що обрання Трампа розглядається Путіним і його оточенням як "безумовний плюс":
"І вони, я вважаю, зараз тим більше розраховують на досягнення якихось домовленостей, що відповідають інтересам Росії. Особливо якщо подивитися на заяви Трампа щодо Гренландії, Панамського каналу і Канади. Що фактично свідчить, що погляди на світовий порядок, на право великих держав проводити політику на свій розсуд тотожні і в Путіна, і в Трампа".
Не виключаючи того, що контакти між РФ і США відбуваються за спиною України, експосол акцентував:
"Дуже важливо, щоб ці всі переговори між Трампом і Путіним - чи то зустріч, чи то телефонна розмова - не відбувалися за нашою спиною, щоб цього принципу "нічого про Україну без України" дотримувалися. Але чи так буде, сьогодні мені, чесно кажучи, не зрозуміло. Було б дуже добре і правильно, якби зустрічі або контакту Трампа з Путіним передувала розмова з президентом України".
Переговори про завершення війни в Україні - актуальне
Нагадаємо, державний секретар США Марко Рубіо заявив, що позиція Трампа полягає в тому, що війна в Україні має завершитися переговорами, і, за його словами, будь-які переговори припускають поступки від обох сторін - ні Україна, ні Росія за підсумками війни не зможуть досягти своїх "максималістських" цілей.
Коментуючи цю заяву, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що наразі вже тривають підготовчі процедури до того, яким має бути сценарій завершення війни.
Пізніше Дональд Трамп заявив, що хоче укласти угоду, яка надасть США доступ до рідкоземельних ресурсів України в обмін на постійну військову та економічну допомогу Києву.