Після розмови з Трампом Путін опинився у непростій ситуації / колаж УНІАН, фото REUTERS

Телефонна розмова президента США Дональда Трампа із російським диктатором Володимиром Путіним надзвичайно стривожила Європу, яка боїться повторення Мюнхенської змови 1938 року. Однак насправді господар Кремля постав перед непростим вибором, пише в авторській статті для Financial Times Лоуренс Фрідман, провідний фахівець у галузі британських стратегічних досліджень і почесний професор в Королівському коледжі Лондона.

Він зауважив, що досі американці не вимагали від України назавжди відмовитися від окупованих росіянами територій і тим паче віддати Росії ще більшу територію. Не було від США вимог роззброїти українські війська та змінити конституцію на догоду Москві.

"Путін, без сумніву, радий, що Трамп ставиться до нього з повагою. Але без виконання цих вимог він не досягне своїх військових цілей", – наголошує аналітик. 

Відео дня

Хоча Путіну, очевидно, буде дозволено залишити під контролем Москви великий шматок української землі, при цьому залишається перспектива, що Україна відновить свої сили за підтримки Заходу, щоб повернутися до боротьби пізніше, пише Фрідман. І це на додачу до того, що Росії тепер доведеться витрачати величезні гроші на охорону та підтримку окупованої території, значна частина якої геть зруйнована боями.

Аналітик не бачить підстав припускати, що Трамп зацікавлений задовольнити максималістські вимоги Путіна. І, оскільки ще свіжі спогади про ганебну втечу американців з Афганістану в серпні 2021 року, є межі того, наскільки Трамп може змушувати Київ до поступок.

І це при тому, що переговорна позиція самого Путіна не надто сильна. Російська армія безперервно наступає з осені 2023 року, але територіальні здобутки за цей час були вкрай обмеженими і навіть близько не схожі на початкові цілі Москви. А втрати величезні. До того ж тепер частину самої Росії контролюють українські війська. 

Кампанія повітряного терору проти української енергетики вже вдруге зазнала краху. Натомість українські дрони послідовно нищать російську нафтову інфраструктуру. І це на тлі інших економічних проблем в РФ, наголошує аналітик. 

"Путін має вирішити, чи зможе він відійти від своїх максималістських вимог. Можливо, він міг би погодитися на припинення вогню, але лише за умови … деякого швидкого послаблення санкцій. Можливо, він міг би визнати членство України в ЄС. Але якщо Україна залишиться незалежною та озброєною, він зазнає краху. Якщо Путіна врешті-решт звинуватять у провалі цього великого поштовху до миру, він може виявити, що навіть Трамп готовий посилити підтримку Києва та накласти додаткові санкції на Росію", – резюмує Фрідман.

Переговори щодо миру в Україні

Як писав УНІАН, президент Володимир Зеленський зустрівся із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом, щоб обговорити можливість мирних переговорів з РФ. Після цієї зустрічі український лідер наголосив, що Україні потрібні надійні повоєнні гарантії безпеки.

Незадовго до цього Зеленський заявив, що зустрінеться із Володимиром Путіним лише після того, як Україна, США та Європа узгодять спільну позицію, з якою і вийдуть до росіян. За словами Зеленського, переговори з РФ можливі лише на таких умовах.

Вас також можуть зацікавити новини: