Наразі на військово-морській базі РФ в Тартусі (Сирія) базуються бойові кораблі окупантів із загальним залпом 40 "Калібрів".
Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що такий ударний потенціал в регіоні виглядає дуже скромно, та є, скоріш, "демонстрацією прапору".
Він закликає не поспішати з висновками та сенсаціями. Фахівець пояснює, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну влада Туреччини перекрила протоки Дарданелли та Босфор для будь-яких військових кораблів, в тому числі російських. Саме з того часу пункт базування ВМФ РФ в Тартусі фактично втратив своє значення з погляду можливого й бажаного для окупантів впливу на ситуацію в Чорному морі.
"Аналогічно це стосується і його значення як кінцевого пункту "сирійського експреса" - морського логістичного проєкту з постачання військового контингенту РФ в Сирії. Ми щомісяця фіксували лише заходи в той порт з Чорного моря 1-2 невеликих танкерів дедвейтом 3-5 тисяч тонн", - розповів Клименко.
За його даними, станом на початок грудня у Середземному морі на Тартусі перебувають два фрегати Північного флоту (проєкт 22350) "Адмірал Горшков" та "Адмірал Головко", що мають на борту по 16 ракет типу "Калібр" та, можливо, ракети "Циркон".
Також у вказаному сирійському порту зараз базуються певні бойові одиниці Чорноморського флоту РФ, які у 2022 році там "застрягли" через перекриття Туреччиною Дарданелли та Босфору. Зокрема, це фрегат "Адмірал Григорович" (проєкт 11356Р, на борту є 8 "Калібрів") та підводний човен "Новоросійськ" (проєкт 636.3, 4 ракети "Калібр").
Окрім того, у Тартусі знаходиться розвідувальний корабель "Янтарь" (Північний флот), два танкери "Ельня" (Балтійський флот) та "Вязьма" (Північний флот).
На думку Клименка, за своїм загальним ударним потенціалом (44 крилаті ракети) це угруповання виглядає в Середземному морі "ніяк", та не має жодного військово-морського значення з погляду на озброєння. Він пояснює, що тільки один основний бойовий корабель такого класу ВМС США - ракетний есмінець типу "Арлі Берк" має на озброєнні 96 крилатих ракет.
"Тобто максимум, що можуть робити кораблі РФ - "демонстрація прапору", над яким вже весь світ... Отже, якщо ця "флотилія" вимушена буде залишити Тартус (поки це не факт, а припущення), то це буде мати лише морально-психологічне значення. Це теж непогано - додасть аргументів через ЗМІ тим західним політикам, які вважають, що вже давно пора припинити боятися росіян...", - припускає фахівець.
Чи зможе конфлікт у Сирії відволікти РФ від війни в Україні
Нагадаємо, що аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) повідомили, що Росія евакуює військово-морські активи зі своєї бази в Тартусі, що може означати, що вона не має наміру відправляти значні підкріплення для підтримки режиму Башара Асада в найближчому майбутньому.
OSINT-аналітик MT Anderson також говорив про те, що, згідно із супутниковими знімками, Росія вивела зі своєї бази в Тартусі фактично всі судна, які там перебували.
Як зазначають аналітики, Росія не може перекинути ці судна у свої чорноморські порти через позицію Туреччини, тому вона, найімовірніше, перекине їх на свої бази на північному заході Росії та в Калінінградську область.