Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер підписали угоду про 100 річне партнерство між двома країнами. Після виходу з Європейського союзу, Британія тяжіє до укладання довготривалих угод. На рівні Співдружності у неї вже є кілька торгівельних, економічних 25-тирічних контрактів. Тому, з точки зору того, чому британці уклали подібну угоду – це для них загальна тенденція. Вони зробили переоцінку своєї зовнішньої політики, побачили для себе нові (більш-менш стабільні) стратегічні перспективи...

Насправді Велика Британія – одна з перших держав на Заході, яка готова планувати такими горизонтами і працювати в такому форматі. І це дуже добре. Адже раніше в такому форматі працював Китай. А тепер цим починають перейматися також в західній політичній культурі.

Другий аспект – ближчий до нашої "сорочки" - британці визнають, що співпраця з Україною для них має під собою ідеологічну складову.

Тобто, це боротьба демократій проти диктатур, підтримка слабких проти хуліганів. Врешті, це боротьба вільних народів, які хочуть мати свою вільну країну, незалежну політику й суверенітет.

Відео дня

Навіть показник у сто років свідчить про те, наскільки вони цінують нашу державу і яку перспективу бачать в Україні. При цьому, на мою думку, показник у 100 років тут формальність. Це угода, скажімо так, про вічну й постійну співпрацю.

Третій аспект – це аспект стратегічного регіонування. Британці ще у 2019 році у геополітичній концепції "Глобальна Британія" визначили, що регіон між Чорним та Балтійським морями є для них стратегічно важливим в контексті трансляції власної безпекової та політичної сили. Простими словами, Чорне море та союзні держави у Чорному морі - це пріоритет, причому серйозний. А Україна, як показали останні роки, є найближчим партнером та союзником.

Що підписання цієї угоди змінить у відносинах України та Великобританії? Зона вільної торгівлі, яка створюється та закріплюється, військово-політична співпраця - підтримка українського оборонпрому, обороноздатності, передача технологій, озброєнь та спеціалістів, підтримка наших зовнішньополітичних ініціатив… До речі, Британія офіційно підтримує приєднання України до ЄС з дуже правильним та джентльменським формулюванням: якщо це не підійшло для нас, це не означає, що це не підходить для наших друзів, і тому ми зробимо усе, аби наші друзі отримали те, що вони хочуть.

Усе це - дуже правильний розвиток наших відносин.

По суті, цей історичний договір не вносить нічого кардинально нового, чого б не було в договорі про стратегічну співпрацю між Україною та Великобританією від 8 жовтня 2020 року. Але він закріплює положення угоди на значно триваліший строк та задає дуже правильний тренд у міжнародній політиці.

Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням