Окрім голосування за кандидатуру на посаду президента США, американці також обирали представників до обидвох палат Конгресу. Отримання республіканцями контролю над Конгресом забезпечує Дональду Трампу реалізацію його передвиборчих обіцянок. Однак історична перемога Республіканської партії покладає на неї й усю відповідальність за долю Америки.

Варто пам’ятати, що у "респів" існує два крила. Одне підтримує ізоляціоністську позицію Дональда Трампа, інше – стоїть на засадах бачення зовнішньої політики та ролі США у світі на кшталт того, як це було у часи президента-республіканця Ронадльда Рейгана. Отже, хоча республіканці отримали твердий контроль в обох палатах Конгресу, "битва за Америку" не завершилася в день, коли виборщики віддали за них (і за їх президента) свої голоси. Це – лише прелюдія. Головні "бої" розгортатимуться всередині Республіканської партії. Представникам її еліт тепер доведеться боротися між собою щодо низки питань: приміром, щодо того, чи залишиться США без союзників, чи торгівельні війни Трампа можуть спровокувати подальше зближення Китаю та РФ, чи відхід Саудівської Аравії від антиіранської коаліції та багато інших.

Зараз треба дочекатися того етапу, коли стануть зрозумілими певні нюанси: чи буде Трамп робити усе так, як він розповідав під час передвиборчих мітингів, чи є домовленості між Трампом та "яструбами" серед республіканців стосовно зовнішньополітичних питань, чи буде у нього зваженіший підхід до міжнародної політики внаслідок домовленостей з тією частиною республіканців, які підтримують Україну, чи відбудеться зміцнення відносин США із союзниками замість ревізії таких стосунків...

Відео дня

Якщо ж Трамп буде гнути виключно свою лінію, це може призвести до кризи у самій Республіканській партії.

Крім того, існують ще інші великі ризики. Один з них - Трамп звертається до Путіна з якоюсь пропозицією і Путін втягує Трампа у переговори. Але для початку таких перемовин може висунути якісь інші, свої умови. Наприклад: призупинення військової допомоги Україні. І хоча одразу можна сказати, що такі переговори завершаться безрезультатно, Трамп може піти на це у разі, якщо це допоможе йому вирішити якісь власні політичні завдання.

Ще один ризик - ухвалення нового бюджету США. Під час бюджетного процесу можуть бути дискутивними питання, куди спрямувати кошти. Приміром, на кордон, як наполягатимуть частина республіканців, чи на допомогу союзникам та партнерам (Україні чи Ізраїлю), як про це може говорити інша половина "респів". Така "боротьба" може затягнутися навіть у питанні, кому варто надавати більшу допомогу – Україні чи Ізраїлю…

Проте руйнування відносин із союзниками та поразка України будуть означати поразку самих США. І замість "зробимо Америку великою знову" доведеться розв’язувати зовсім інші завдання. Тож зараз від республіканців залежить подальша доля американського лідерства у світі.

Володимир Воля, політичний експерт

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням