Військовий експерт Олег Жданов каже, що Туреччина фактично на сьогоднішній день проголошує новий варіант "стамбульських домовленостей" і навів приклад, як ця країна "в межах територіальної цілісності України" може сприяти просуванню російського наративу. Про це він сказав в ефірі Київ24.
"Туреччина фактично на сьогоднішній день проголошує новий варіант "стамбульських домовленостей". Начебто "справедливый мир" вони хочуть на позиціях Російської Федерації. Вони будуть гарантувати нам, що Росія виводить всі війська з території України в кордонах 1991 року - в чому я дуже сильно сумніваюсь, що Росія погодиться на це, але як варіант", - зазначив експерт.
Згідно з цим планом, на його думку, ми приймаємо в якості компромісу умови РФ в плані утримання військ, невступу в НАТО, другої державної мови - російської. Він пояснив:
"Так це буде дорівнюватися тій самій капітуляції, яка пропонується сьогодні. Тільки без втрати території, зайнятої російськими військами, а йдеться про втрату загалом політичного існування нашої держави. Може не одразу після підписання, а поступово".
Жданов підкреслив, що може відбутися поглинання України за тим же грузинським сценарієм, чи тим, що Росія сьогодні намагається "прокрутити" в Молдові.
"Мирний план" Туреччини
Учора міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан в інтерв'ю газеті Hürriyet заявив, що їхня сторона готова вислухати і Україну і Росію у питанні припинення війни та стати посередником, щоб знайти "точки дотику" між сторонами у війні.
Зокрема він сказав, що Туреччина має "особливі стосунки з обома сторонами конфлікту", і вона вислуховує обидві сторони однаково, при цьому готова озвучувати "гірку правду".
"Справедливе розв'язання війни має бути в рамках територіальної цілісності України", - підкреслив глава МЗС Туреччини.
Як відомо, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у 2022 році, представники нашої країни та РФ проводили мирні перемовини в Білорусі та Туреччині.
Лише наприкінці квітня 2024 року німецьким виданням Welt було вперше опубліковано текст мирного договору, який не відбувся. Згідно з проєктом цих допмоленостей, Україна мала дотримуватися "постійного нейтралітету", а саме відмовитися від членства у військовому союзі, включно з НАТО.
Крім того, Україна мала відмовитися від виробництва та отримання ядерної зброї, не пускати іноземні війська в країну та не пропускати озброєння. Також наша країна мала не надавати свою інфраструктуру, включно з аеродромами і морськими портами, іншим країнам; утримуватися від проведення військових навчань з іноземною участю і від участі в будь-яких військових конфліктах; законодавчо заборонити "фашизм, нацизм і агресивний націоналізм".
Водночас Росія зобов'язувалася більше не нападати на Україну, у разі нападу країни-гаранти повинні були підтримати її протягом 3 днів, проте окуповані частини Донецької та Луганської областей частково залишалися б за РФ. Крим і порт Севастополь виключалися з гарантій безпеки, що, фактично, означало б передачу контролю над півостровом Росії.