Сьогодні, 20 січня, Дональд Трамп офіційно вступив на посаду президента США. Республіканець дав багато різних обіцянок, які має намір виконати на новій посаді, включно із завершенням війни в Україні.
УНІАН нагадає головні заяви Трампа, а також те, як проходили президентські вибори в США.
- Президентські вибори у США
- Реакція світу на перемогу Трампа
- Що Трамп говорив про Україну
- Скандальні заяви Трампа
Президентські вибори у США
Спочатку на президентських виборах у США опонентом Трампа був 46-й глава Білого дому Джо Байден від Демократичної партії.
Після того, як головна конкурентка Трампа від республіканців Ніккі Гейлі оголосила про вихід із передвиборчих перегонів, експрезидент США отримав достатню кількість голосів для участі у виборах президента.
Уже в травні 2024 року в Bloomberg повідомили, що тодішня віцепрезидентка США Камала Гарріс набуває дедалі більшої популярності серед американських прихильників Демократичної партії в "штатах, що вагаються". Після цього з'явилися перші чутки про те, що вона може змістити Байдена в президентських перегонах.
У липні Байден визнав, що вже старий, але його Трамп лише на кілька років молодший за нього. В інтерв'ю NBC News демократ захищав своє рішення продовжити боротися за участь у виборах президента США.
Пізніше цього ж місяця Байден все ж оголосив, що виходить із президентських перегонів. Проте він підкреслив, що залишиться президентом до кінця поточної каденції.
У серпні Камалу Гарріс офіційно затвердили кандидаткою на посаду президента США від Демократичної партії. Відповідне голосування відбулося на з'їзді політичної сили в Чикаго.
На початку листопада, напередодні президентських виборів у США 2024 року, видання ABC News провело опитування, яке допомогло з'ясувати вподобання американців щодо кандидатів. Згідно з опитуванням, імовірність перемоги Трампа становила 53%, а Камали Гарріс - 47%.
На початку президентських виборів, згідно з результатами першого екзит-полу Edison Research, 44% американських виборців підтримали Дональда Трампа, а 48% - Камалу Гарріс. Проте в BBC повідомляли, що Трамп лідирує у всіх штатах, які "вагаються".
У підсумку Трампу вдалося набрати необхідні 270 голосів для перемоги на виборах. Це дало змогу повернутися йому в Білий дім майже через чотири роки після скандального відходу з посади.
Реакція світу на перемогу Трампа
У листопаді світові політики почали вітати Дональда Трампа невдовзі після перемоги на президентських виборах у США у 2024 році. Зокрема, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху написали свої привітання в соцмережах.
Позитивно на перемогу Трампа відреагували й у Пекіні, з яким у США склалися непрості відносини. Речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила, що її країна й надалі вибудовуватиме відносини з Вашингтоном.
Президент України Володимир Зеленський також не упустив можливості привітати нового главу Білого дому з перемогою. Він висловив сподівання, що разом із Трампом їм вдасться наблизити справедливий мир в Україні завдяки підходу "мир через силу".
Крім того, заступник секретаря Радбезу РФ Дмитро Медведєв зрадів перемозі Трампа на виборах президента США. Він говорив, що республіканець зробить усе можливе, щоб скоротити підтримку України.
Незадовго до інавгурації Трампа прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що за нового президента США "навіть сонце світитиме по-іншому". Він продовжує підтримувати республіканця, незважаючи на попередження Центрального банку Угорщини про майбутні загрози для економіки країни.
Що Трамп говорив про Україну
Нагадаємо, що в рамках своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово заявляв про те, що він зміг би завершити війну в Україні всього за 24 години, якби був президентом США. Ба більше, республіканець говорив, що, на відміну від Джо Байдена, він би не допустив вторгнення РФ в Україну.
Ці заяви викликали змішану реакцію у світових політиків. Дехто впевнений у тому, що республіканець справді зможе завершити війну в найкоротші терміни, а інші порахували, що так Трамп намагався отримати більше голосів.
У вересні, ще до президентських виборів у США, Трамп зробив заяву про війну в Україні. Під час розмови з американським письменником і журналістом Марком Тіссеном для The Washington Post, він наголосив, що угода щодо завершення війни в Україні буде справедливою.
У листопаді 2024 року Трамп сказав, що його адміністрація зосередиться на війні в Україні та пошуку шляхів її завершення. Він підкреслив, що хоче, щоб бойові дії між Києвом і Москвою припинилися.
Наприкінці цього ж місяця Трамп призначив на посаду спеціального представника з питань України Кіта Келлога, відставного генерал-лейтенанта, який представив йому "мирний план" щодо припинення війни.
"Кіт зробив видатну військову і бізнес-кар'єру, включно з виконанням дуже важливих посад у сфері національної безпеки в моїй першій адміністрації. Разом ми забезпечимо мир через силу і зробимо Америку та світ знову безпечними", - написав Трамп у соцмережах.
7 грудня 2024 року Зеленський зустрівся з Трампом і Макроном у Парижі. За словами президента України, вони говорили про ситуацію на полі бою і справедливий мир для нашої країни. Він підкреслив, що республіканець налаштований рішуче завершити війну.
Цього ж місяця Трамп заявив, що Україна хоче укласти мирну угоду з Росією. За його словами, Китай може допомогти у припиненні війни.
Також Трамп говорив про те, що Росія втратила на війні 600 тисяч солдатів, а Україна - 400 тисяч осіб. Він додав, що необхідно розпочинати переговори, щоб запобігти більш фатальним наслідкам.
В інтерв'ю Meet the Press новий президент США допустив зменшення військової допомоги Україні після його повернення в Білий дім. Американський лідер також запевнив, що активно намагається покласти край війні.
У січні 2025 року, перед своєю інавгурацією Трамп назвав завершення війни в Україні своїм головним пріоритетом. Він вважає війну в Україні більш пріоритетною для себе, ніж конфлікт на Близькому Сході.
Також Трамп робив заяву щодо термінів завершення війни в Україні та переговорів із РФ. За словами республіканця, ситуація може стати набагато гіршою.
Пізніше Трамп зробив нову заяву про плани щодо завершення війни в Україні та можливу зустріч із російським лідером Володимиром Путіним. Він сказав, що терміни завершення війни залежать від президента РФ.
Скандальні заяви Трампа
Після перемоги на президентських виборах Трамп відзначився і кількома заявами, які викликали негативну реакцію в інших країн. Зокрема, він говорив про те, що хоче приєднати Гренландію і Панамський канал до США. Після цих слів Данія різко збільшила витрати на оборону Гренландії.
Також Трамп потрапив у скандал через жарти про Канаду. Він пропонував країні стати 51-м штатом і називав прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо "губернатором Великої держави Канада".
Крім того, Трамп напередодні інавгурації заявив тисячам своїх прихильників, що в перший же день свого перебування на посаді він введе жорсткі обмеження на імміграцію. Ці плани Папа Римський Франциск назвав "ганьбою".