![Олексій Їжак оцінив рівень загрози для ЄС з боку Росії / колаж УНІАН Олексій Їжак оцінив рівень загрози для ЄС з боку Росії / колаж УНІАН](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739791715-7472.jpg?r=412217)
"Трамп дав РФ надію "зжерти" Україну, якщо Росія гратиме на боці США. До літа Штати зрозуміють, що мали хибні сподівання", - аналітик Олексій Їжак
Завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак розповів УНІАН про те, чи зможе Європа забезпечити власну безпеку без США, долю НАТО та виконання людожерських забаганок РФ через "дружбу" Путіна з Трампом.
Мюнхенська конференція з безпеки стала "холодним душем" для багатьох. Три дні виступів, зокрема представників США з команди нового президента Дональда Трампа, не виправдали сподівань про те, що в Мюнхені вдасться окреслити якісь чіткіші кроки до миру в Україні. Натомість стало зрозуміло, що питання європейської безпеки США та ЄС бачать настільки по-різному, що Європі більше не варто покладатись на американську "безпекову парасольку".
Про перспективи створення армії Європи, рівень загрози для ЄС з боку Росії та стосунки в НАТО і поза Альянсом, УНІАН поговорив з завідувачем відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексієм Їжаком.
Пане Олексію, різкі заяви представників Вашингтону на Мюнхенській безпековій конференції стали настільки шокуючими для європейців, що президент Франції Еммануель Макрон запропонував провести 17 лютого в Парижі саміт європейських оборонних держав. Чому Європа почала так реагувати тільки зараз? Раніше не був зрозумілий курс Трампа та нові пріоритети США?
Європейці надто довго спали. Але зараз ситуація щодо них вийшла нечесна. Адже, коли вони, час від часу, прокидалися і намагались займатися власною безпекою – як це було під час іракської епопеї у 2000-х - Сполучені Штати у дуже різкій формі ставили Європу "на місце". Мовляв, не треба нічого робити, безпекою будуть займатися США, а вам потрібно лише платити. А тепер виявилось, що цю безпеку потрібно забезпечувати самостійно. Такий розворот американських партнерів для європейців дійсно став трохи несподіваним.
Президент України Володимир Зеленський в одному з інтерв’ю попередив про перспективу вторгнення РФ в деякі регіони Європи вже в поточному році. Наскільки ці ризики реальні? І як європейцям захистити себе?
Мені здається, варто говорити про таку широкомасштабну російську загрозу не в контексті того, скільки часу Росії потрібно, щоб це зробити, а скільки часу потрібно Європі, щоб створити нове європейське НАТО. Як організувати все так, аби воно швидко працювало і ресурси концентрувалися там, де потрібно.
Загалом європейцям доведеться збільшувати витрати на оборону до 2% ВВП. Кілька країн вже підняли їх до 4-5% ВВП. Але для побудови європейської системи безпеки потрібен час.
Поки що скидається на те, що для ЄС проблема навіть повноцінно запустити так званий військовий Шенген – проєкт, спрямований на швидке перекидання військ без бюрократичної тяганини.
Не можна сказати, що вони нічого не робили по цьому напрямку. На мою думку, проблема зараз, переважно, організаційна. Над "військовим Шенгеном" Європа достатньо серйозно працювала і в рамках ЄС, і в НАТО. І там є певний прогрес.
Тут варто розуміти, що "військовий Шенген" потрібен для того, аби інтегрувати саме європейські сили. США ці європейські бюрократичні бар’єри стосуються меншою мірою, оскільки статус американських сил, розміщених в різних країнах, врегульовано двосторонніми угодами. Разом з тим, залежність від Сполучених Штатів в інших питаннях залишається високою. Приміром – спільний ринок оборонної продукції. Поки що у ЄС його не існує, спільні бюджети лише починають з’являтися.
Чи варто очікувати на появу якихось регіональних альянсів?
Європейське НАТО буде поступово з’являтись. Будуть заміщуватись посади у штабах, певні сили, які зараз покладаються на американські технології, перейдуть на європейські…
До речі, дуже цікавим має бути наступний саміт НАТО (наприкінці червня 2025 року, - УНІАН). Він буде не таким, який очікували ще торік. Думаю, що США тепер будуть не на місці лідера, а як регіональна країна, яка має не глобальні завдання у світі, а свої інтереси в окремих регіонах, приміром, в Тихому океані. Через певний час (ще до червня) вони побачать, що, можливо, їх не дуже слухають, а те, що вони хочуть, не виконується. І на саміт НАТО вони приїдуть з іншими настроями. Ба більше, можливо, навіть проситимуть європейський ресурс, аби розв'язувати проблеми в інших регіонах світу.
![Експерт не вірить, що США повністю відмовляться захищати ЄС / скриншот Експерт не вірить, що США повністю відмовляться захищати ЄС / скриншот](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739789378-1003.jpg?r=611752)
Тобто, гучні заяви Ілона маска про необхідність "капітального ремонту" НАТО не справдяться?
Якщо говорити про Маска та його заяви, то давайте спочатку подивимось, як США будуть реагувати у разі, коли ЄС скоротять закупівлю F-35 та будуть фінансувати власну авіацію…
Загалом я не вірю, що США повністю відмовляться захищати ЄС. Так, як говорять Трамп та Маск, не буде. З одного боку, європейці збільшуватимуть військові бюджети, як того і хочуть США. З іншого боку, ці бюджети підуть на розбудову європейської системи безпеки без особливих надій на "захист США". Європа має зробити висновки з того, що надто довго не займалася питаннями своєї безпеки і занадто сильно покладалась у цьому на Сполучені Штати.
А як бути з тим, що паралельно США почали загравати з Росією?
Треба розуміти, що попри людожерський режим, Росія хоче мати майбутнє. Для неї це – захоплення територій, висмоктування з них усього цінного та подальше розширення "імперії". І якщо нещодавно Росію вдалося позбавити цього майбутнього санкціями, то зараз, на жаль, Дональд Трамп знову відчинив для РФ віконце. Показав, що росіянам можуть дати надію когось "зжерти" (можливо, й Україну), якщо Росія (у протистоянні з Китаєм) гратиме на боці США.
Але, я думаю, це швидко пройде. США просто не розуміють, що роблять. А коли вони трохи розберуться (відбудеться це до саміту НАТО), то побачать, що багато оцінок стосовно Росії були помилкові.
Повертаючись до питання ризиків російського вторгнення в країни ЄС, наскільки Росія є небезпечною для європейців, які вже зараз, а не колись у майбутньому, ризикують залишитись без допомоги США?
Ризики є, хоча Росія слабка на економічному та технологічному рівнях. Так, у неї доволі багато старої зброї і досі достатньо грошей, які дозволяють проводити масштабні гібридні операції. Однак головна її перевага – на відміну від ЄС, для РФ не є проблемою великі людські втрати.
Загалом Росія демонструє унікальну готовність знищувати власне населення. І, до речі, час від часу вона це успішно робить – якщо не на війні, то репресіями. Зараз на українському фронті росіяни втрачають сотні осіб на кожен кілометр просування.
І як цьому протистояти?
Як витримувати російський наступ в перші місяці повномасштабного вторгнення показала Україна. З нашою допомогою європейці можуть знайти всі необхідні відповіді на російську загрозу. Щоб відбити будь-які атаки з РФ – і гібридні, і військові, потрібно не так і багато – політична воля та якісна організація. Ми можемо цьому навчити.
![Олексій Їжак](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739791628-1712.png)
Олексій Іжак - завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД).
Протягом 2014-2018 років був заступником директора та директором Регіональної філії НІСД у місті Дніпро.