Уряд Данії надіслав команді новообраного президента США Дональда Трампа приватні повідомлення про готовність обговорити посилення безпеки або збільшення військової присутності США на острові Гренландія, адже влада хоче уникнути публічного зіткнення з новою адміністрацією Сполучених Штатів, пише Axios із посиланням на два обізнані джерела.
У своїх повідомленням уряд Данії просив команду Трампа пояснити, що саме мав на увазі новообраний президент у своїх коментарях щодо острова, розповіли джерела. Також "уряд Данії чітко дав зрозуміти, що Гренландія не продається, але висловив готовність обговорити будь-який інший запит США щодо острова".
Видання наголосило, що США вже мають військову базу на Гренландії та угоду з Данією від 1951 року про захист острова, згідно з якою, мовляв, "можна легко обговорювати збільшення американських сил".
Відмову Трампа виключити можливість військового захоплення острова Гренландія Копенгаген розцінив як загрозу вторгнення в давнього союзника НАТО, тому уряд Данії хоче переконати обраного президента США, зокрема через приватні повідомлення його радникам, що "його проблеми безпеки можна вирішити, не вимагаючи Гренландії для США", зазначає Axios.
У матеріалі з посиланням на європейського дипломата йдеться, що Данію багато хто розглядає як одного з найближчих союзників США в ЄС, і ніхто й подумати не міг, що "вона стане першою країною, з якою Трамп розпочне боротьбу".
Зазначається, що прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен та її колега із Гренландії Муте Егеде зустрілися в п’ятницю в Копенгагені, щоб обговорити ситуацію. Після зустрічі на пресконференції обоє повідомили, що готові зустрітися із Трампом.
"Гренландія - для народу Гренландії. Ми не хочемо бути датцями, ми не хочемо бути американцями. Ми хочемо бути гренландцями", - сказав Егеде.
Видання наводить думку засновника і старшого наукового співробітника Арктичного інституту Малте Хамперта, який зазначив: якщо справжньою турботою Трампа є безпека – "немає причин, щоб США не могли просто збільшити свою військову присутність і потенціал у Гренландії в рамках свого альянсу з Данією".
Проте через постійні заяви новообраного президента, а також через візит його сина на острів "офіційні особи Данії та Гренландії не можуть виключити можливість того, що Трамп налаштований досить серйозно".
Видання додає: залишається відкритим питання, чи буде Трамп задоволений укладанням угоди з Данією, чи він все ж хоче стати "першим президентом за 80 років, який здобуде нові території для США".
Зазіхання Трампа на Гренландію: останні новини
Як повідомляв раніше УНІАН, "американську мрію" про Гренландію придумав не Трамп. Пропозиції купівлі острова висувалися американськими лідерами неодноразово, починаючи з XIX століття, і відображали прагнення США до територіальної експансії, геополітичного контролю та зміцнення національної безпеки.
Якби Трамп реалізував свою погрозу анексувати Гренландію силою, "це була б найкоротша війна у світі", адже у Гренландії немає оборонних можливостей, зазначив старший науковий співробітник Датського інституту міжнародних досліджень Ульрік Прам Гад.
На думку деяких західних аналітиків, намір новообраного президента США Дональда Трампа отримати контроль над островом Гренландія може бути на користь Кремлю, адже це артикулює експансіоністську політику, яку Росія зараз практикує в Україні.