На тлі зупинки Україною транспортування газу до Європи, прем'єр-міністр Словаччини Робер Фіцо випустив ряд погрозливих заяв у бік Києва.

Спершу він заявив, що Словаччина перестане постачати Україні електроенергію як відповідь на припинення поставок російського газу. Втім, Польща, у разі появи проблем в українській енергетиці, обіцяє перекрити різницю в потребі. Тобто, це питання можна буде розв’язати без Словаччини. І в цьому випадку невідомо, кому Фіцо робить гірше – Україні чи самій Словаччині. Адже Україна альтернативні шляхи в Європейському союзі знайде. А Фіцо буде витрачати гроші й пояснювати своїм виробникам електроенергії, чому вони будуть отримувати менше.

Друга погроза: словацький прем’єр заявив, що його партія, у відповідь на зупинку Україною транзиту російського газу, готова підтримати зниження допомоги українцям, які перебувають на словацькій території.

Відео дня

Чи може це бути блефом? Цілком ймовірно, що так. Скоріше за все, Фіцо намагатиметься вводити якісь поступові обмеження. Тобто, якісь спроби підкріпити свої слова, будуть. 

Втім, давайте не забувати, що Фіцо – прем'єр-міністр, який був обраний за підсумками створення урядової коаліції. Коаліція може у будь-який момент розвалитися. 

Адже вже зараз у самій Словаччині існують певні політичні запитання до Роберта Фіцо. Наприклад, президент країни Петер Пеллегріні, який очолює одну з партій, що входить до числа коаліційних, заявляв, що факт візиту Фіцо до Москви потребує розслідування. Крім того, щодо перевірки цього візиту вже відбувались звернення до словацької прокуратури від опозиційних політиків. Тому я не поспішав би із висновками. Думаю, внутрішньо-політичний тиск на нього теж буде. 

Також можна очікувати, що натиснути на Фіцо може й Євросоюз. Тут питання в тому, скільки часу це займе. Адже, з одного боку, Словаччина в деяких своїх прагненнях не одна, тому що у Фіцо є союзник в особі угорського прем’єра Віктора Орбана. З іншого боку, Словаччина не функціонує "у вакуумі". Тому способи, як вплинути на неї, знайти можна.

Враховуючи це, виникає питання, що має робити Україна у випадку ухвалення відповідних рішень зі сторони Словаччини. На мій погляд, Києву варто апелювати до того, що заяви словацького лідера суперечать загальноєвропейській політиці. Словаччина, як європейська держава, повинна виконувати всі норми, санкціоновані Європейським союзом. І, відповідно, Україна повинна звертатися до європейських інституцій для того, щоб відстоювати права своїх громадян.

Чи варто очікувати, що в разі скасування допомоги, українці почнуть виїжджати зі Словаччини, питання відкрите. Але загалом існує тренд на те, що українці, які виїхали до країн східної Європи, поступово переміщаються далі на захід. Тому загалом нічого критично нового ми не побачимо. 

Петро Олещук, політолог, викладач КНУ ім. Тараса Шевченка

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням