На поточному тижні Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію, в якій, зокрема, йдеться, що Україні необхідно надати ракети середньої дальності (мова може йти, в тому числі, про ракети Tomahawk). Але не варто очікувати позитивного результату вже завтра.

Перш за все, тому, що резолюція парламентської асамблеї НАТО - це політичні рекомендації, не обов’язкові до виконання.

Тобто, поява такого документа зовсім не означає, що зі складів почнуть готувати відповідне озброєння для передачі Україні.

Однак це політичний сигнал, який делегати відправлять до національних парламентів та інших органів, уповноважених на ухвалення рішень.

Відео дня

Далі - години зустрічей на різному рівні, аргументів "за" чи "проти", подолання нерішучості та страхів. Врешті, неофіційне визнання, що нерішучість і страх партнерів України були дещо перебільшені.

Все це ми вже проходили. Зараз "салюти" Patriot, які можуть лунати під час російських ракетних атак, вже стали звичними для українців. Але ще наприкінці 2022 року Україна лише переконувала Вашингтон у тому, що Patriot нам потрібні на позавчора. Крига скресла не одразу.

За схожим сценарієм розвивалася епопея з дозволами на удари американським озброєнням вглиб російської території. І не останню роль в цьому зіграло посилення російських військ представниками союзників Росії з КНДР…

Проте з Tomahawk, складається враження, досягти результату буде складніше.

По-перше, у команді новообраного американського президента Дональда Трампа на російсько-українському напрямку спостерігається майже виключно мирний тренд. Це не "мир за будь-яку ціну", але бажання не розпорошувати американські ресурси.

По-друге, є суто технічні проблеми. Існує думка, що Tomahawk можна інтегрувати з радянськими літаками, які перебувають на озброєнні Сил оборони України. Однак це поки що з розряду фантазій. Варіант Tomahawk морського базування теж Україні не підходить: Туреччина, використовуючи конвенцією Монтре, блокує транзит військових суден. Навіть якщо припустити, що Анкара дала б добро, уявіть, яке полювання за таким корабликом почалося б з боку росіян.   

Отже, Україні, у разі потенційного отримання Tomahawk, додатково потрібні мобільні наземні пускові установки. Як відомо, вони були знищені на підставі договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності від 1987 року. Відповідне виробництво відновлене лише у 2023 році. І першу батарею наземної пускової установки крилатих ракет Tomahawk США планують розгорнути лише зараз, наприкінці 2024 року. За даними відкритих джерел, зараз на озброєнні американської армії є лише дві батареї.

Тобто, навіть якщо закрити очі на експортні обмеження щодо ракет, дуже важко уявити, що США передадуть Україні батарею...

Загалом, з ракет майже середньої дальності, які є на озброєнні у США, посилити Сили оборони України, теоретично, могли б ракети JASSM. Залежно від модифікації, така ракета може летіти на відстань від 360 до 1900 кілометрів, тобто до Москви й далі. При цьому, на відміну від Tomahawk, JASSM може бути запущена з наявних в Україні літаків F-16.

Також важлива їх кількість – США мають на озброєнні понад п’ять тисяч JASSM різних модифікацій. Понад три тисячі з них можуть летіти на відстань у майже тисячу кілометрів. За даними американських медіа, Білий Дім ще влітку розглядав можливість передачі цих ракет Україні. Проте, на жаль, далі розмов справа не пішла. І тепер багато залежатиме від позиції Росії стосовно мирних переговорів.

Ярослав Конощук

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням