9 січня відбудеться 25-те засідання Контактної групи з питань оборони України на авіабазі "Рамштайн" у Німеччині, де йтиметься про подальшу підтримку України у війні з Росією.

Неочікуваних рішень на форматі "Рамштайн" ніколи не буває. Все заплановано і все вирішено заздалегідь.  Тобто, Україна давно зробила всі запити. Далі вони уточнюються і наші партнери по коаліції "Рамштайн" поступово їх виконують.

Таким чином, не варто очікувати під час сьогоднішнього засідання якихось несподіванок і провалів.

Чи може ця зустріч стати останньою в такому форматі через обрання нового президента в США? Сьогоднішній формат був сформований за адміністрації президента США Джо Байдена. І це якраз демонструвало лідерство США в допомозі Україні. Засідання відбувалися на авіабазі США "Рамштайн" в Німеччині. Координував цей формат міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін. Але в США відбулася зміна влади і очевидно, що в нинішньому варіанті формат не буде збережено. Тобто, він може зберігатися, але буде точно змінюватися.

Відео дня

Звісно, це залежатиме від адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа. Приміром, чи буде координувати "Рамштайн" новий міністр оборони США, чи відмовиться від цього - залежить від планів команди Трампа, про які ми просто зараз не знаємо.

Очевидно, що лідерство поступово буде переходити від США до НАТО. На останньому Вашингтонському саміті НАТО було створено командування Альянсу з допомоги Україні. І це було зроблено якраз для того, щоб уникнути будь-яких політичних чи організаційних проблем після зміни адміністрації в США. Командування перебуватиме в німецькому місті Вісбаден і відповідатиме за координацію комплексної допомоги Україні, зокрема, матеріальної й військової (в тому числі щодо навчання українських військових).

Думаю, цей новий формат може бути навіть ефективнішим. Чим він буде відрізнятися від того, який існував? Формат "Рамштайн" був тимчасовим, коли з’їжджалися представники більше ніж 50 країн і під лідерством міністра оборони США, за участю України, яка задавала тон цьому формату, відбувалася координація допомоги за кластерами, напрямками, проектами.

Натомість командування НАТО - це вже формалізована структура. Там буде близько 700 співробітників країн НАТО, які забезпечуватимуть функціонування цього формату. Відповідно, все буде структурованіше й організованіше. Бюджетування буде відбуватися більш планово. Вже на 2025 рік планувалося 40 мільярдів євро для допомоги Україні з фондів країн НАТО. Тому все це буде стабільніше й планованіше.

В цьому сенсі важливо розуміти, що для нашої країни важливе не тільки виділення коштів, а забезпечення наших Сил оборони зброєю. Йдеться про виробництво зброї, інвестування коштів в українську оборонну промисловість. Наприклад, за "данською моделлю", яка передбачає пряме фінансування українських оборонних підприємств урядами інших країн.  Або виробляти її у європейських, американських оборонних компаніях.

При цьому, нічого з попередніх напрацювань, з того самого "Рамштайну", втрачено не буде.

Водночас, слова новообраного президента США Трампа щодо не вступу України в НАТО поки що не можна розцінювати як офіційну позицію. Не думаю, що питання не вступу України в НАТО вирішено, оскільки воно вирішується Альянсом, а не одним Трампом. Так, він може заблокувати вступ України до Альянсу (і ми це вже проходили на Бухарестському саміті, коли тодішній канцлер Німеччини Ангела Меркель і тодішній президент Франції Ніколя Саркозі  заблокували нам це). Але тоді Трамп має офіційно заявити таку позицію США на саміті  НАТО, а не прес-конференції.

Михайло Самусь, директор платформи New Geopolitics Research Network, заступник директора ЦДАКР з міжнародних питань

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням