Ким може працювати українець в Австрії - варіанти заробітку / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Після початку повномасштабної війни 2022 року багато українців залишили свої домівки та виїхали за кордон. Однією з країн, які прийняли біженців, стала Австрія - країна прийняла близько 100 000 мігрантів. Дізнайтеся, чи є робота в Австрії для українців і що пропонують на ринку праці.

Раніше ми говорили про те, яка є робота в Португалії для громадян України.

Робота в Австрії для біженців з України - що таке RWR+ і як її отримати

За наявності біометричного закордонного паспорта можна перебувати на території іншої держави 90 днів, але тим, хто бажає залишитися в країні і потім знайти роботу, потрібно отримати статус тимчасового захисту і "блакитну карту". Наразі Австрія продовжила термін дії такого документа до 4 березня 2026 року.

Відео дня

Працевлаштування іноземців регулюється законодавством, а завдяки новим правилам, робота в Австрії для українців 2024-2025 стала ще доступнішою. З'явилася можливість отримати карту RWR+, яка дає змогу мігранту жити й офіційно працювати без прив'язки до регіону або виду діяльності. Ба більше - якщо ви, маючи таку карту, постійно житимете на території держави й офіційно працюватимете, то через п'ять років зможете подати документи на ПМП.

Стати щасливими володарями RWR+ зможуть не всі українці, а лише ті, які:

  • щонайменше рік, починаючи з 2022-го, офіційно працюють;
  • оформили медичну страховку;
  • мають "блакитну карту" і не прострочений закордонний паспорт;
  • знають німецьку мову на рівні А1 і можуть підтвердити це наявністю сертифіката;
  • можуть довести факт наявності житла, що відповідає мінімальним вимогам.

Крім того, українець, який хоче отримати RWR+, зобов'язаний мати постійне місце роботи й отримувати певну зарплату. Для самотніх людей встановлено нижній поріг у розмірі 1218 євро, для сімейних пар - 1921 євро, а якщо є діти, то на кожну дитину ще по 188 євро. Тобто, якщо ви дівчина, яка приїхала до Австрії з дитиною, ваша зарплата має становити мінімум 1406 євро на місяць.

Українець, який живе на території Австрії понад два роки, отримує карту на три роки, менше двох років - на рік, але термін дії можна продовжити.

Важливо розуміти, що наявність карти RWR+ автоматично закриває доступ до соціальної допомоги. Тобто, українці, які її отримають, не зможуть більше розраховувати на допомогу, безкоштовне житло та інші пільги. Однак є і приємний бонус - усі ті роки, які ви прожили в країні зі статусом тимчасового захисту до отримання RWR+, зараховуються до загального терміну проживання. Коли "набіжить" п'ять років, ви можете подавати документи на отримання ПМП, якщо виконаєте всі інші вимоги.

Якою може бути робота для українців в Австрії - спеціальності та умови

Незважаючи на оновлені правила інтеграційної політики, українці все одно стикаються з проблемами під час працевлаштування. Як правило, труднощі виникають через неможливість розмовляти німецькою, бо робота в Австрії без знання мови буде низькооплачуваною та важкою. Державна служба зайнятості(AMS) періодично впроваджує освітні програми - наприклад, у Нижній Австрії з 14 березня 2025 року стартував новий курс для помічників по дому. Це необхідно для прискореної інтеграції в суспільство.

За даними тієї ж служби, найбільше бракує країні працівників у сфері промисловості, будівництва, сільського господарства та туризму. У сезон актуальна робота в Австрії в готелях, але за умови знання мови. Високо цінуються люди з медичною освітою - часто їхня зарплата не нижча, ніж в інженерів або IT-фахівців.

Цікавий факт: австрійці не прагнуть працювати на низькооплачуваних посадах - няньками, доглядальницями, офіціантами, продавцями, будівельниками та різноробочими. Цю можливість отримують мігранти - зокрема, біженці з України.

Однак серед мігрантів є українці, яким цікавіша робота в Австрії від прямих роботодавців без курсів і посередників. Такий варіант теж можливий, якщо ви добре розмовляєте німецькою, маєте кваліфікацію і змогли знайти компанію, яка погодилася взяти вас у штат.

Головне - пам'ятати, що трудовий договір необхідно укладати завжди, а він може бути як у письмовій, так і в усній формі. І якщо в першому випадку всі умови будуть написані на папері, то за домовленості "на словах" має бути картка "Dienstzettel". Саме там роботодавець вкаже назву підприємства, дату прийому на роботу, графік, розмір зарплати та умови розірвання контракту.

Яка середня зарплата в Австрії - скільки можна заробити

Під час пошуку роботи варто розуміти, що мінімальна зарплата в Австрії, згідно з трудовою Конституцією країни (ArbVG), можлива тільки для тих компаній, де не можна укласти колективний договір, або в ньому не можна прописати мінімальні ставки. Хоча, навіть якщо тарифи встановити вийде, вони все одно мають бути на рівні федеративної землі або інших компаній суміжної сфери.

Приміром, наприкінці 2024 року найвища погодинна оплата праці для домашнього персоналу була встановлена у Верхній Австрії - 10, 71 євро, а ось технічним фахівцям було б комфортніше в Штирії - там платили 16, 24 за годину. Також по всій країні платять 13-ту і 14-ту зарплату, але ці гроші частіше видають як премію на Різдво або як відпускні.

За низькокваліфіковану працю, працюючи по 48 годин на тиждень, українець зможе отримувати від 1600 до 2600 євро. Затребуваним фахівцям, які підтвердили кваліфікацію і дипломи, а також вивчили мову, роботодавці готові платити від 3600 євро на місяць, а якщо професія рідкісна і потрібна, то навіть більше 4000 євро.

Вас також можуть зацікавити новини: