![Замороження фінансування адміністрацією Трампа може вплинути на притягнення до відповідальності воєнних злочниців РФ / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com Замороження фінансування адміністрацією Трампа може вплинути на притягнення до відповідальності воєнних злочниців РФ / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739205911-1711.jpg?r=259067)
Замороження фінансування іноземної допомоги адміністрацією президента США Дональда Трампа почало впливати на міжнародні зусилля, спрямовані на притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини, скоєні її військовими в Україні.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на вісім джерел та український документ, з яким ознайомилися журналісти. Зазначається, що з моменту вторгнення РФ у лютому 2022 року Україна відкрила понад 140 000 справ про воєнні злочини Росії.
Згідно з українським документом, з яким ознайомилося агентство Reuters, на кону стоять шість проектів Офісу генпрокурора вартістю 89 млн доларів. Фінансування щонайменше п'яти з цих проектів вже заморожено. Вони працювали над різноманітними питаннями – від збереження доказів з поля бою до антикорупційних ініціатив та реформування системи прокуратури в Україні.
Два з перелічених проектів фінансувалися USAID, три – Бюро з міжнародної боротьби з наркотиками та правоохоронної діяльності і один – безпосередньо Державним департаментом США. З загальної суми 47 мільйонів доларів було виділено безпосередньо на притягнення до відповідальності окупантів за скоєні воєнні злочини.
Зазначається, що раніше про вплив рішення адміністрації Трампа на розслідування воєнних злочинів РФ в Україні не повідомлялося. Серед наслідків – припинення роботи майже 40 експертів, яких надала Міжнародна ініціатива з кримінального правосуддя Джорджтаунського університету. Одне з джерел, причетне до надання зовнішніх юридичних експертів Україні повідомило, що "деякі партнери не мають більше грошей, щоб платити своїм співробітникам".
Інше джерело повідомило, що радника в Офісі генпрокурора відправили у відпустку, а проект з надання підтримки жертвам сексуального насильства, пов'язаного з війною, також був призупинений.
Також постраждали українські неурядові організації. Представники двох таких інституцій повідомили Reuters, що їхня робота зі збору свідчень від жертв та документування збитків може бути під загрозою або вже заморожена.
Воєнні злочини Росії в Україні
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну було задокументовано тисячі воєнних злочинів російських окупантів – як проти українських військових, так і проти цивільного населення. Йдеться про зґвалтування, тортури, вбивства.
Крім того, неодноразово росіяни скоювали тяжкий воєнний злочин, страчуючи українських військовополонених. У січня стало відомо про розстріл окупантами шістьох українських воїнів на Донеччині. Відео обривається, коли на землі лежить сьомий воїн, його доля невідома, зауважив тоді омбудсмен Дмитро Лубінець.