Ізраїльські війська атакували об'єкти на території Ірану / фото ua.depositphotos.com

Кілька днів тому, 26 жовтня, ізраїльські ВПС (ЦАХАЛ) завдали точковий удар балістичними ракетами по військових об’єктах Ірану, що привело до підриву ракетних можливостей ісламської країни. На думку військових аналітиків, цей приклад свідчить про необхідність суттєво посилити можливості ударної авіації ЗСУ, в тому числі адаптуючи між собою певне озброєння.

Як пояснює Defence Express, 26 жовтня Ізраїль під час авіаційної атаки залучив близько 100 літаків (F-15, F-16, F-35) та використав аеробалістичні ракети з дальністю запуску 500+ км. За словами аналітиків, це продемонструвало недієвість іранських систем ППО, включаючи С-400, і показало можливості завдання ударів без входу в повітряний простір супротивника.

"Базовий висновок з цієї історії полягав у тому, що Ізраїлю виявилось все одно на С-400 та Су-35 в Ірану, бо скоріш за все ізраїльські літаки взагалі не входили в іранський повітряний простір, хоча для виконання удару треба було летіти 2000 кілометрів в обидві сторони", - пише Defence Express.

Відео дня

Аналітики приходять до висновку про те, як можна повторити таку історію успіху. Україні потрібно мати в арсеналі аеробалістичні ракети для ефективного ураження цілей на великих відстанях, а також принаймні 100 сучасних бойових літаків для забезпечення подібної операції.

"Очевидно, що Україні також треба мати свої аеробалістичні ракети для ефективного ураження об’єктів ворога, не кажучи вже про математичну необхідність мати 100 або навіть більше сучасних бойових літаків, котрі можна буде одночасно залучити для виконання та забезпечення удару", - йдеться у публікації.

Автори звертають увагу, що російські С-300 та С-400, які є у розпорядженні Ірану, виявились неефективними через свої завищені характеристики та через те, що аеробалістичні ракети – складна ціль для перехоплення.

Як зазначається, для України виконання таких завдань поки що малореалістичне – через дефіцит ресурсів (літаків) і необхідність тривалої підготовки авіації. Загалом існують кілька доступних зразків аеробалістичних ракет, проте їхнє постачання Україні малоймовірне.

"Якщо говорити про те, які взагалі зразки по аеробалістичним ракетам є наразі у світі, то тут перелік буде доволі куцим: ізраїльські Rampage, Air Lora та Rocks, рашистський "Кинджал" та китайська ракета 2PZD-21, та й все. Як можемо зрозуміти, жоден із цих зразків отримати нашій країні "не світить", - сказано у статті.

Тому Україні в рамках своєї "ракетної програми" треба вести окремий сегмент робіт, зокрема, по власному аеробалістичному озброєнні. Існують кілька доступних зразків аеробалістичних ракет. Наприклад, ізраїльська Rampage, які замовила Індія для адаптації під свої літаки МіГ-29К. Експерти пояснюють, що Rampage - переробка ракети Extra під комплекс PULS. Її параметри: довжина корпусу – 4,7 метра, стартова маса – 570 кілограмів (бойова частина – 150 кілограмів), дальність пуску з МіГ-29К – приблизно 150 кілометрів, із F-16 – до 250 кілометрів. Військові експерти проводять аналогію: чи можна адаптувати реактивний снаряд вітчизняної системи "Вільха" або GMRLS під літаки радянського стандарту, які є у розпорядженні ЗСУ. Та, чи можна ATACMS інтегрувати під F-16.

Визнається, що втілення цих рішень вимагатиме ресурсів і часу, але це може суттєво посилити можливості ударної авіації України. Інвестиції у такі проєкти можуть стати пріоритетом у співпраці з західними партнерами.

Атака Ізраїлю на Іран - що відомо

Нагадаємо, удар Ізраїля по Ірану знищив критично важливий компонент іранської програми з розробки балістичних ракет. За даними Axios, знищення обладнання завдає серйозної шкоди здатності Ірану відновити свій ракетний арсенал і може утримати Іран від подальших масованих ракетних ударів по Ізраїлю. Зокрема, Ізраїль завдав удару по 12 "планетарних змішувачах", які використовуються для виробництва твердого палива для балістичних ракет дальнього радіуса дії, які складають основну частину ракетного арсеналу Ірану.

Associated Press зазначало, що Ізраїль пошкодив дві секретні військові бази Ірану.

Вас також можуть зацікавити новини: