
Президент США Дональд Трамп почав другий термін, позиціонуючи себе як великий "миротворець" і парламентер. Але майже через 100 днів після інавгурації президент щосили намагається налагодити мир серед бурхливих конфліктів, але не може похвалитися будь-якими майстерно укладеними угодами.
Оглядач The Washington Post Ішан Тхарур стверджує, що його спроби переконати Росію (через переговори щодо України) і протистояти Китаю (через ескалацію торговельної війни) не приносять очікуваних Трампом результатів.
Цього тижня десятки міністрів торгівлі та фінансів зібралися у Вашингтоні на щорічні засідання Міжнародного валютного фонду, де офіційні особи висловили похмурі прогнози про стан світової економіки. Згідно з прогнозами МВФ, тарифи Трампа - або їхня перспектива - стануть гальмом для економічного зростання і можуть призвести до "значного уповільнення".
Президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард заявила, що вже спостерігає "певне сповільнення зростання" на континенті, і попередила про "всеосяжний ефект на ВВП" у всьому світі. Ймовірний стрибок цін для американських споживачів може статися вже за кілька тижнів.
За словами аналітика, відповідні заходи Китаю налякали американських бізнес-лідерів і навіть високопоставлених чиновників. Вони поспіхом намагаються пом'якшити збитки від китайських обмежень на експорт рідкоземельних металів, які мають критичне значення для виробництва в ключових галузях США.
Зазначається, що Трамп рекламує численні двосторонні торговельні переговори, що тривають із різними країнами для врегулювання його претензій щодо передбачуваного торговельного дисбалансу, але неясно, наскільки іноземні уряди можуть довіряти цим угодам, з огляду на його схильність Трампа відмовлятися від наявних угод. Високопосадовець із Південно-Східної Азії сказав:
"Єдина визначеність - це невизначеність".
Він висловив сумнів у впевненості решти світу в інвестиціях у США через нестабільність адміністрації та скептично поставився до здатності США виробити нові торговельні угоди з десятками країн.
Трамп, можливо, розглядає свої тарифи на Китай як первісну провокацію, яка підштовхне Пекін до укладення великої угоди. Однак багато аналітиків вважають, що наразі може відбуватися глибша перебудова і відділення.
"США і Китай перебувають у стані економічного роз'єднання, і, схоже, немає жодних бар'єрів, які могли б завадити ескалації торговельної напруженості поширитися на інші регіони... Стає дедалі важче стверджувати, що ми не перебуваємо в стані нової холодної війни", - сказав Рік Вотерс, колишній високопоставлений американський дипломат.
Важливо, що голова КНР Сі Цзіньпін скористався моментом, щоб представити Китай як стабільного захисника заснованого на правилах порядку, що лежить в основі глобалізації, якому кидає виклик дестабілізуюча, протекціоністська Америка. Оглядач пише:
"У випадку з Росією Трамп зайняв набагато м'якшу позицію. Спроби Білого дому змусити Росію та Україну укласти мирну угоду, схоже, зайшли в глухий кут. На публіці більше непорозумінь спостерігається між адміністрацією Трампа та Україною, ніж Кремлем. Трамп неодноразово критикував президента України Володимира Зеленського як фігуру, у якої "немає карт", при цьому, мабуть, повторюючи російські тези про причини війни".
За словами експерта, поки неясно, які поступки, якщо такі будуть, Білий дім хоче отримати від Кремля.
"Що викликає подив, то це те, що весь тиск чиниться на Україну, а все умиротворення - на Росію", - сказав лорд Марк Седвілл, голова геополітичної ради Rothschild & Co.
Седвілл, який більшу частину першого терміну Трампа обіймав посаду радника з національної безпеки Великої Британії, стверджує, що нинішній підхід Трампа применшує силу і вплив США на кількох фронтах.
"Весь порядок денний зводиться до "Зробимо Америку знову великою", і при цьому, як не парадоксально, він недооцінює силу Америки... Чому він ставиться до Путіна як до рівного? Путін жодною мірою не є рівним", - зазначив він.
У той час, коли і Китай, і Росія малюють картини занепаду Америки, Трамп "майже свідомо прискорює цю багатополярність, начебто він бачить світ у дусі сфер впливу ХІХ століття і визнає, що сфера впливу Америки є набагато більш обмеженою, ніж насправді", додав Седвілл.
Торгова війна Трампа з Китаєм
Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що веде з Китаєм переговори щодо мит. Водночас Пекін спростовує його слова.
Американський лідер сказав, що президент Китаю Сі Цзіньпін дзвонив йому, а їхні адміністрації ведуть активні переговори щодо укладення певних угод. Він очікує, що про них оголосять протягом трьох-чотирьох тижнів:
Представник Міністерства закордонних справ Китаю заявив, що Пекін і Вашингтон не ведуть жодних консультацій або переговорів щодо мит.