На думку Пайфера, Трамп прагне до ширшого перезавантаження відносин із Москвою / Колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Вікіпедії

Поспіх та дії адміністрації Дональда Трампа щодо переговорів про завершення війни в Україні свідчать про два можливі результати: або укладання угоди на вигідних для Росії умовах, або повний провал перемовин. Про це колишній посол США в Україні, нині аналітик Brookings Institution Стівен Пайфер заявив в інтерв’ю PAP.

На його думку, Трамп прагне до ширшого перезавантаження відносин із Москвою.

У публікації йдеться, що минуло три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії, і тепер міжнародна увага зосереджена не на ситуації на фронті, а на термінових переговорах про припинення війни. За словами Пайфера, поки що невідомо, якою буде потенційна угода, але є численні ознаки того, що вона навряд чи буде справедливою - якщо взагалі відбудеться.

Відео дня

"Я стурбований тим, що адміністрація заходить занадто далеко і занадто швидко у своїх переговорах з росіянами, і це може перешкодити їхнім зусиллям домовитися про припинення війни", - зазначив Пайфер.

Він наголосив, що українська влада на чолі з президентом Володимиром Зеленським неодноразово заявляла: вона не прийме угоди, яку США та Росія укладуть без участі України.

На думку Пайфера, логічніше було б спочатку узгодити переговорну стратегію з Україною та європейськими союзниками, а вже потім виходити на діалог із Кремлем. Оскільки саме Європа, ймовірно, відіграватиме ключову роль у реалізації угоди через миротворчі або безпекові місії, залучення її до процесу на ранньому етапі могло б надати додаткові важелі впливу. Пайфер сказав:

"Адміністрація Трампа має багато козирів, але, на жаль, послідовність дій тут змінилася на протилежну".

На його думку, швидкість і примусовий формат переговорів, на яких наполягає Трамп, Росія сприймає як "ознаку слабкості", й це лише посилює її позиції та зменшує ймовірність будь-яких поступок із боку Кремля. У результаті шанс на справедливий та тривалий мир значно знижується.

Пайфер також розкритикував підтримку Білим домом російської вимоги щодо проведення президентських виборів в Україні одразу після встановлення режиму припинення вогню. На його думку, це пастка, влаштована Кремлем, яка може дати Росії додаткові можливості для дестабілізації та внутрішнього розколу України.

Також дипломат вважає нелогічним той факт, що європейські країни фактично усунуті від переговорного процесу, хоча саме вони мають відігравати ключову роль у забезпеченні виконання угоди.

"Державний секретар часів Рональда Рейгана Джордж Шульц завжди говорив, що якщо ви хочете, щоб хтось був на посадці, він повинен бути на зльоті. І я думаю, що тією мірою, в якій європейці виключені з переговорів про те, як може виглядати реальна угода, ймовірність того, що вони будуть готові взяти на себе серйозні зобов'язання, зменшується", – пояснив експерт.

Він також застеріг, що США можуть домовитися з Росією про умови, які врешті-решт не приймуть ані Україна, ані Європа:

"Це точно не те, чого навчають на переговорах".

За словами Пайфера, дії Трампа та його оточення демонструють прагнення до ширшого "перезавантаження" відносин із Росією, можливо, з метою послаблення її зв’язків із Китаєм. Проте експосол наголошує: такий підхід може дорого обійтися Європі, тоді як шанси на справжній розрив російсько-китайського партнерства мінімальні.

"Люди Трампа говорили про це ще під час його першого терміну. Це ілюзія, цього не станеться",  - стверджує Пайфер.

Він вважає, що, попри всі розмови, Володимир Путін і надалі розглядає США як супротивника.

"У принципі, попри все це, Володимир Путін все ще бачить у США супротивника. Він готовий вести переговори з Трампом, але я не думаю, що росіяни підходять до цих переговорів з ідеєю знайти взаємовигідні рішення. Крім того, я думаю, що Путін бачить відносини з Китаєм зовсім по-іншому, ніж зі США, частково тому, що він зараз дуже залежний від Китаю", - підсумував експосол.

Каллас про переговори США і Росії

Як повідомляв раніше УНІАН, глава дипломатії Європейського Союзу Кая Каллас звинуватила США в поширенні російських наративів, заявивши, що адміністрація президента США Дональда Трампа піддається на забаганки Росії у своїй різкій критиці України.

За даними Bloomberg, виступаючи перед зустріччю міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі, Каллас наголосила, що в будь-якій потенційній мирній угоді щодо припинення російської війни повинні брати участь Україна і Європа, оскільки зростають побоювання, що обидві сторони опиняться осторонь від переговорів.

Вас також можуть зацікавити новини: