Тарас Загородній розповів в інтерв'ю УНІАН, про що Трамп може говорити з Путіним на переговорах / колаж УНІАН

Днями майбутній радник новообраного президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Майкл Волц заявив, що для того, аби вести предметні переговори про закінчення війни в Україні, потрібно налагодити прямі контакти з обома сторонами. Зокрема з Кремлем. Детальніше про те, як відбуватимуться перемовини, чи завершить Трамп війну між Україною і Росією цього року, чи тиснутимуть США на Україну щодо зниження мобілізаційного віку, в інтерв’ю УНІАН розповів керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

Частина українців раділа, що ми Крим повернемо за два тижні, а тепер дехто сподівається, що новообраний президент США Дональд Трамп завершить війну між Росією і Україною в 2025 році. Наскільки ці плани реалістичні?

Нічого він не завершить. Все ж у Путіна впирається, який цього не хоче. Не треба нікому вірити. Віра має бути у себе, у свою армію і у власні ракети. Тільки це може повернути всі території.

Відео дня

Під час виборчої кампанії на посаду президента США Трамп обіцяв, що в разі перемоги йому вдасться укласти мирну угоду ще до інавгурації, тобто до 20 січня 2025 року. Днями його радник Майкл Волц сказав, що припинення російсько-української війни потребує часу та зусиль. Що пішло не так?

Забудьте все, що говорив Трамп і республіканці щодо України під час виборчої кампанії. Це взагалі не мало стосунку до нашої країни. Ці всі слова були спрямовані проти опонентів- демократів і до американських виборців. Після виборів все починається з чистого аркуша.

Тепер буде реальне життя – вони починають збирати розвіддані, формувати команду, намагаються зрозуміти, на якому світі перебувають. А далі постукаються лобом об Путіна, який розповідатиме їм свої "історичні" екскурси про печенігів та Рюриковичів. Говоритиме Трампу, що хоче, щоб була демонтована військова інфраструктура НАТО, щоб Швеція і Фінляндія вийшли з цього Альянсу. Путін буде висувати нереальні для виконання вимоги, які він публічно висловив. Трамп на це подивиться і скаже: "Ну, добре. Тоді піде за планом "Б" – планом Помпео". А колишній державний секретар США Майк Помпео пропонував, що Україна має наростити значні сили оборони, щоб запобігти новому нападу Росії, що ніхто не визнає російської окупації будь-яких українських територій, що Крим має бути демілітаризовано, що Україна має якнайшвидше приєднатися до НАТО, а Європейський Союз повинен швидко прийняти Україну та допомогти їй модернізувати економіку.

Треба усвідомити, що США не скорочуватимуть допомогу. Ніхто кидати Україну не збирається. Підтримка буде на рівні тому, яку надавав президент США Джо Байден, повноваження якого закінчуються, або й більше.

Трамп всім каже, що не він хоче зустрічі з Путіним, а її ініціює саме російський диктатор. Таким чином новообраний президент США ставить Путіна в підпорядкований стан, що дуже "вибішує" правителя РФ, бо він хоче рівних партнерських домовленостей і розмов.  А Трамп, по суті, відповідає йому: "Я тут головний. А ти хто?"

Як швидко може відбутися зустріч Трампа з Путіним?

Немає значення, коли вона відбудеться. Бо головне, що немає предмета для розмови. Нема про що домовлятися. Путін, хоч і КДБіст, але він дебіл – він уже виклав всі свої карти на стіл, тобто перемовну позицію, коли заявляв, що для припинення вогню Україна повинна покинути Запоріжжя, Херсонську, Донецьку області.

Що може стати предметом торгу під час цієї розмови?

Зверніть увагу, як веде перемовини Трамп – він нічого  конкретного не говорить, заганяє росіян в кут і практично дає Росії пів року на виправлення ситуації. Новообраний президент США хоче бути миротворцем, а не створити новий Афганістан, як він каже, критикуючи Байдена. Його позиція – зупиняємося на лінії розмежування, сідаємо за стіл переговорів. Але росіяни не хочуть цього робити. Для Трампа зрозуміло, що тоді треба вмикати план "Б" – будемо вас "мочити".

Що Путін може запропонувати Трампу? З Сирії росіян викинули, тобто тепер вони не можуть погрожувати Ізраїлю, що зроблять війну на Близькому Сході. Росіяни завжди цим шантажували США. Ще Путін благатиме, щоб зняли санкції, щоб він більше нафти продавав. Тоді Трамп йому відповість: "А чого я маю це робити? В мене є пацани в Техасі, і ми самі хочемо нафту і газ в Європу продавати". В США є грандіозні плани на те, щоб відсунути Росію з нафтового і газового ринку Європи і самим все продавати.

Що Путін може ще запропонувати? Визнати анексію 4 областей України? Але цього ніколи не буде. На якій підставі? Там кругом глухий кут, і Росії нема чим "торгувати". Навіть історії, яку вони завжди розігрували і тиснули на Байдена на початку повномасштабного вторгнення, щоб віддати Росії Україну, а вони стануть союзником США у війні проти Китаю, на сьогодні немає. Бо Трамп запитає, чим вони будуть воювати, оскільки залежність Росії від Китаю величезна. І щоб відновити ту потугу, яка була станом на 2021 рік, то треба багато нафти. І ту ми знову впираємося в "пацанів з Техасу".

Стиль діалогу, яке емоційне тло може бути в розмові між Трампом і Путіним?

Там не буде ніяких емоцій. Трамп – це людина, яка пройшла ріелторський бізнес Нью-Йорка. Він буде рахувати ресурси, мовляв, а що у вас є. "Путіне, а що ти можеш конкретно гарантувати? Дивись, на твоїй території – Курщині –  перебувають іноземні війська, твою країну кожного дня "мочать" дрони, і ти нічого не можеш зробити, а твоїх генералів ріжуть, як свиней, у Москві", – такі конкретні запитання будуть до Путіна. Американці такі. Вони не будуть на лірику переходити. А у Путіна нічого немає. Він може погрожувати ядерною зброєю, але в США вона також є. А Трамп такий, що може і дати наказ вдарити цією зброєю по Кремлю. Республіканці такі хлопці, які інколи спочатку стріляють, а потім запитують, як справи.

Волц каже, що Україна має зрозуміти, що Криму доведеться сказати, мовляв, до побачення. Це правда?

Ну, це такий образний вислів. Це все перемовні речі. Путін хоче, щоб американці визнали Крим російським і підписали документ. А цього ніколи не буде. Згадаймо план Помпео, де написано, що Україні треба все дати з тим, щоб вона вийшла на лінію 24 лютого 2022 року. В нас істерика, що Крим хочуть залишити Росії. Але… Коли Україна буде накачана зброєю і вийде на кордон з Кримом, то хто сказав, що в танків "Абрамс" або "Леопард" гальма не відмовлять і вони в Крим не поїдуть? То хто буде зупиняти Україну? Ніхто. Скажемо, що так вийшло.

Ви оптиміст. Вірите, що ми повернемося до кордонів 1991 року?

Всім кажу, що шанси для України отримати кордони 1991 року, тобто разом з Кримом, різко зростають з кожним днем. Зараз Путін буде "бикувати" на Трампа, знижуючи його авторитет в світі. Це підкреслюватиме Зеленський, запевняючи, що він хоче перемовин, але Путін з ним не хоче зустрічатися в присутності Трампа. А диктатор Росії справді не хоче такої зустрічі. Зеленський може грати на емоціях, що Путін сумнівається, що Трамп найкрутіший у світі, що він уже зараз демонструє в інтерв’ю для іноземних ЗМІ. 

Путін не хоче сідати за стіл перемовин з Україною. Він хоче із США домовлятися щодо України. А цього не буде.

Європейські партнери занепокоєні, що перемовини будуть вестися без Європи і України. Що насправді відбувається?

Треба звикати до манери Трампа вести перемовини. Всі ці байки про те, що Трамп ненормальний і непередбачуваний, мабуть, він сам і розпускає. Новообраний президент США вимагатиме від країн НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП.

Ймовірно, зійдуться на 3-4%. Він перекине фінансування війни і української армії на європейців, але дасть із задоволенням можливість закуповувати американську зброю за ці гроші. Те, що європейці будуть занепокоєні, то це їхні проблеми.

Представники Республіканської партії заговорили про необхідність знизити до 18 років мобілізаційний вік в Україні. Це нам США замість надання зброї пропонують "воювати людьми"?

Це дискусійне питання. Ми не повинні сприймати все, що нам говорять, як істину. США не можуть не давати зброю і пропонувати збільшувати мобілізаційний ресурс. Ми ж не будемо людьми зупиняти російські танки. Це нам не потрібно, бо це програшна стратегія. Дайте Україні винищувачі F-16 з нормальними радарами і ракетами, які можуть збивати російські літаки. І тоді зупиниться російський наступ. Із Заходом завжди необхідні торги. Треба вчитися в Ізраїлю, який свариться із США раз на місяць, вони мають свою думку, аргументовано доводять її правильність плюс власний ВПК, демонстрування сили, тому США з ними рахуються.

Деякі заяви Трампа, зокрема, що він розуміє почуття Путіна щодо членства України в НАТО, та перекладання відповідальності за розвʼязування війни на свого попередника Байдена насторожили багатьох українців. Що стоїть за тими заявами?

В нас люблять "катати" істерики. Мало що він сказав. Ну, зустрічався він з Путіним, коли був президентом, але це не завадило йому потім вдарити по росіянах в Сирії, припинити будівництво Північного потоку, зняти ембарго на постачання зброї в Україну. Це все при Трампові було зроблено. Коли росіяни вперше концентрували війська на наших кордонах, то Трамп відреагував і надіслав стратегічні  бомбардувальники, які літали над територією України з офіційним формулюванням – "для  стримування РФ".

А як треба розуміти заяви Трампа про те, що він хоче забрати, зокрема, Гренландію, Канаду?

Нічого він не хоче зробити. Це такий тролінг і приведення до тями всіх своїх союзників, щоб вони швидко ворушилися, вирішували проблеми найперше з точки зору проникнення Китаю на їхню територію. Він дав зрозуміти, що якщо хтось хоче війну без правил і міжнародних зобов’язань, то США готові до такої гри і кроків у відповідь. Але при цьому гравці мають пам’ятати і порівняти свій потенціал з можливостями США. 

довідка
Тарас Загородній
Тарас Загородній
керівний партнер Національної антикризової групи

Тарас Загородній навчався у Києво-Могилянській академії та Школі державної політики Лі Куан Ю у Сингапурі. Політолог, управляючий партнер Національної антикризової групи.

Коментує події у світі та політиці для різних ЗМІ.