Дві німецькі системи протиповітряної оборони Patriot з 23 січня розпочали патрулювання аеропорту "Ясьонка" у Ряшеві (Польща), поблизу українського кордону.
Як повідомляє "Радіо Свобода", патрулювання відбуватиметься протягом наступних шести місяців. Про це заявив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш під час зустрічі з німецьким колегою Борисом Пісторіусом та військовими, які обслуговуватимуть системи.
"Батареї Patriot будуть розміщені довкола аеропорту, щоб охороняти наше небо і небо союзників, а також процес постачання техніки в Україну", – зазначив Косіняк-Камиш.
Він підкреслив, що з початку повномасштабного вторгнення летовище "Ясьонка" стало основним логістичним центром для гуманітарних та військових вантажів до України:
"Вже майже три роки 90%, а часто навіть 95% допомоги для України йде через летовище в Ряшеві".
Міністр наголосив, що розміщення німецьких Patriot є значним кроком для зміцнення безпеки Польщі та повітряного простору країни, яка до цього часу забезпечувалася американськими військовими. Йдеться, що раніше захист логістичного хабу забезпечували американці.
Крім того, Косіняк-Камиш анонсував додаткові заходи із захисту східного флангу НАТО. Зокрема, незабаром у повітряному просторі Польщі та Румунії розпочнуть патрулювання німецькі винищувачі Eurofighter Typhoon.
Раніше, 9 січня, моніторинговий проєкт German Aid to Ukraine повідомив, що Німеччина планує розміщення в Польщі двох батарей Patriot та 200 військовослужбовців на пів року для охорони логістичного хабу. Це означає повернення німецьких сил до Польщі після більш ніж річної перерви, оскільки раніше вони тимчасово дислокувалися в Замості – поблизу місця падіння ракети, де загинули двоє польських громадян.
Захистом аеропорту в Ряшеві з грудня 2024 року також займаються військові з Норвегії. Вона розмістила в Польщі зенітно-ракетний комплекс NASAMS та чотири винищувачі F-35, повідомляє German Aid to Ukraine.
Нагадаємо, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що до миру в Україні ще далеко, і союзники повинні забезпечити нашій країні безпечне майбутнє. В інтерв'ю Rheinische Post він сказав, що країни-партнери України найближчим часом обговорять гарантії безпеки після завершення війни.
За його словами, "було б гарною новиною", якби війна в Україні підійшла до кінця, але навіть тоді союзникам все одно доведеться забезпечити Україні безпечне майбутнє. Він додав, що потім мова піде про гарантії безпеки, а також про те, як Україна може зберегти сильну армію, яку потрібно "озброїти разом" й саме це планується обговорити.