Помер папа римський - хто стане наступником / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

21 квітня 2025 року Папа Римський Франциск помер у віці 88 років. Уже незабаром у Ватикані відбудеться похорон Франциска і голосування за посаду його наступника. Ці процедури існують протягом тисяч років. Ми розповіли, що буде з католицьким престолом далі та як визначається Папа Римський.

Що відбувається після смерті Папи Римського

Коли помер Папа Римський, його місце до наступних виборів займає камерленго - друга найважливіша людина у Ватикані. Саме він стежить за похороном і керує голосуванням. Наразі посаду обіймає 77-річний американець Кевін Фарелл.

Похорон Франциска пройде протягом 9 днів. На четвертий-шостий день відбудеться поховання. За заповітом Папи, місцем його спокою стане церква Санта-Марія-Маджоре.

Відео дня

Як обирають папу Римського

Після того, як Папа Римський помер, протягом 20 днів у Ватикані скликається конклав - вибори нового глави католицької церкви. У голосуванні беруть участь кардинали - високопоставлені священики, яких обирає попередній Папа.

На даний момент у Ватикані 138 кардиналів. Виборці дають клятву таємниці, після чого їх замикають у церкві та ізолюють від світу. У Сикстинській капелі проводиться голосування, і якщо за одного кандидата є понад 2/3 голосів, то йому пропонують посаду Папи. Якщо вибори пройшли успішно, то на площі святого Петра подають білий дим. А якщо фаворита немає, то дим стає чорним.

Кардинали можуть голосувати самі за себе - правилами це не заборонено. Але зазвичай голосування проводять на основі близькості поглядів: консервативні виборники голосують за консерваторів і т.п. Раніше ми назвали 5 найімовірніших кандидатів, серед яких може з'явитися новий Папа Римський.

У середньому конклав ухвалює рішення за 2-5 днів. Це означає, що ім'я нового 267-го глави католицької церкви ми можемо дізнатися вже в середині травня. Процедури можуть затягнутися на кілька тижнів або місяців, але це рідкість.

Кілька цікавих фактів про вибори Папи Римського:

  1. Після обрання новий Папа змінює мирське ім'я на церковне. Традиційно глави Ватикану не беруть ім'я Петро, оскільки є пророцтво про Пап, за яким саме так зватимуть останнього Папу перед кінцем світу.
  2. Папою може стати навіть звичайний мирянин, якщо за нього проголосує більшість кардиналів. У такому разі католика одразу посвячують у єпископа і проголошують новим правителем церкви. Востаннє таке було в 1378 році.
  3. Переможець голосування може відмовитися від обрання, і тоді процедуру проведуть заново.
  4. Папою може стати тільки чоловік, оскільки жінок у католицтві не посвячують у священики.
  5. Абсолютна більшість Пап - італійці. Серед глав католиків були азіати, один слов'янин (Іоанн Павло II) і один латиноамериканець (Папа Франциск), але ще не було темношкірих.

В історії Ватикану були випадки, коли конклав супроводжувався шантажем або навіть підкупом. Але католики сподіваються, що вибори Папи 2025 року пройдуть мирно і без скандалів.

Вас також можуть зацікавити новини: