Попри розмови про ізоляцію та санкції, по факту, світ певним чином продовжує підтримувати Росію. Мова не лише про підтримку грошима, а, скажімо так, і про продовження рукопотискань з убивцями. Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш їде в Росію та зустрічається з диктатором, проти якого Міжнародним кримінальним судом видано ордер на арешт, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) продовжує співпрацю з державою-терористкою, яка тримає в заручниках Запорізьку АЕС, все ще організовує семінари та тренінги з ядерної безпеки на території Росії.  

Проте все ж потрібно розділяти деякі речі. Так, МАГАТЕ є частиною структури ООН. Але МАГАТЕ – дуже специфічна організація. На неї впливають країни, які мають ядерну зброю та замкнуті ядерні цикли. Таких країн в світі не дуже багато – Росія, США, Франція, Британія, Китай, Індія, Пакистан, Японія. Росія, використовуючи своє становище, впливає в тому числі на роботу МАГАТЕ, адже контролює ринок збагаченого урану, який потрібен для атомних електростанцій по всьому світу. Але лише два роки тому був створений консорціум для того, аби позбутися цієї залежності від Росії. 

Та варто розуміти, що це дуже важко зробити, тому що мова йде не про нафту чи газ. Збагачення урану – це специфічні технології. Навіть у Європі зараз близько 20 блоків, які будували за часів Радянського союзу. Для прикладу, Україні, щоб замінити ядерне паливо на ЗАЕС, знадобилось 15 років величезної роботи. Тому з МАГАТЕ дійсно є складнощі. І позбутися впливу Росії на МАГАТЕ поки що проблематично.

Відео дня

Водночас, МАГАТЕ цілком могло піти на кроки, які зробили б "Росатому" "боляче". Наприклад, оголосити мораторій на введення в дію нових блоків АЕС, які "Росатом" будує по всьому світу. Адже ліцензування все рівно дає МАГАТЕ. Але вони цього не зробили. Тому вплив росіян на МАГАТЕ залишається дуже значним, а до розвинутих країн, які не проявляють свою  волю, щоб примусити агентство це зробити, виникають питання. 

Фактично, Захід по своїй дурості віддав росіянам ринок збагачення урану. Раніше все було добре, всі заробляли гроші. А тепер росіяни викручують усім руки, маючи у себе такий козир.

Що стосується ООН взагалі, зрозуміло, що коли генеральний секретар Антоніо Гутерреш приїхав на саміт в російській Казані, цим він показав, що ця організація в нинішньому вигляді вже не може існувати. Не знаю, яка у нього була мотивація, але, мабуть, компромат і гроші творять дива. Коли ти приїхав в країну, яка нахабно порушує статут ООН, до людини, проти якої Міжнародним кримінальним судом виданий ордер на арешт, то обнулив авторитет своєї організації. Це особливо помітно, зважаючи, що до того Гутерреш не приїхав на саміт миру, який організовувала Україна. І таким чином він показав, що міжнародні організації, організації зі світовим ім’ям перебувають під впливом авторитарних країн.  А найсмішніше і найбільш парадоксально, що основними внесками і утримувачами цих організацій є розвинуті країни, ті ж самі США. 

Чи, зважаючи на це, ООН буде переформатовано? Ймовірно це станеться за результатами якогось неминучого глобального конфлікту (приміром, між США та Китаєм – постійними членами Радбезу), як це було з Лігою націй. Скоріш за все, постане якась інша організація, яка буде побудована на інших принципах. 

Врешті, варто розуміти, що Третя світова вже триває, просто поки її так не називають. Втім, коли свого часу Німеччина напала на Польщу, теж ніхто не писав, що почалась Друга світова. Але після того, як військові з Північної Кореї почали з’являтись на українському кордоні, це вже є ознакою того, що війна перетворилася на світову. Поступово це всім стає зрозуміло. 

Тарас Загородній, керівний партнер Національної антикризової групи

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням