Війна в Україні показує, що теорія бойової доктрини НАТО є правильною. Проблема полягає в тому, що Великій Британії та іншим країнам НАТО не вистачає ресурсів для її реалізації. Про це йдеться у звіті аналітичного центру RAND Europe, повідомляє військовий експерт Business Insider Майкл Пек.
Зазначається, що нині немає переконливих доказів того, що війна потребує фундаментальних змін у ключових ідеях і термінах спільної доктрини операцій Великобританії чи союзників, таких як маневровий підхід, комплексний підхід або командування місією. Раніше деякі експерти стверджували, що стратегія Заходу для наземних боїв стикається з дедалі більшими загрозами.
"Але для перемоги у такому великому конфлікті, як в Україні, НАТО не вистачає обладнання та боєприпасів. Українська війна відзначена великими втратами бронетехніки та артилерії, а також величезною витратою боєприпасів, що завдало навантаження на економіку країн-учасниць бойових дій. Запаси НАТО та оборонні виробничі потужності вже скоротилися після закінчення холодної війни: забезпечити постійне постачання озброєнь в Україну з одночасним поповненням їхніх запасів виявилося надзвичайно складним завданням", - йдеться у статті.
Аналітики стверджують, що найактуальнішим питанням є не те, чи є спільна доктрина НАТО та Великої Британії прийнятною, а радше те, чи є достатньо ресурсів для "реалізації цих ідей і принципів", особливо протягом тривалої війни:
"Україна - це конфлікт суперечностей, де технології 21-го століття, такі як безпілотники, існують поряд із артилерійськими обстрілами та окопною війною часів 1917 року".
Експерти вказують, що військові НАТО керують найчисельнішими передовими військово-повітряними силами. При цьому їхнє використання нині значно обмежене, і армії НАТО зіткнуться з набагато складнішою наземною боротьбою.
"Без повітряних сил ні маневрова, ні позиційна війна не призвели до вирішального стратегічного результату. ... Очевидна нейтралізація повітряних сил є поганою новиною для НАТО. Західні країни, як правило, інвестували в літаки, а не створювали величезну кількість артилерійських знарядь, як це зробили Росія та Китай", - констатують аналітики.
Чи не найбвльшим урок війни в Україні вони називають важливість адаптації. Україна та Росія виявилися жорсткими в деяких аспектах, але досить адаптивними в інших - наприклад, освоїли використання безпілотників.
"Не дивлячись на технологічні тенденції до автоматизації, оптимізації процесів і більш прозорого, мережевого та насиченого даними бойового простору, війна, наприклад, підтвердила тривалий вплив невизначеності та тертя в ускладненні операцій. Це означає, що НАТО має постійно переглядати свою доктрину. Війна в Україні підкреслює важливу різницю між інноваціями (поєднанням старого з новим) і адаптацією (для протидії новій тактиці противника) і потребою сприяти обом (не обов’язково віддаючи перевагу новому)", - підсумували автори звіту.
НАТО і війна в Україні - останні новини
Щоб не програти РФ, НАТО доведеться різко збільшити витрати на оборону. Про це нещодавно написало видання Bloomberg.
За даними журналістів, Альянс планує встановити для кожної країни обсяги озброєнь, які вони повинні мати - танків, літаків, боєприпасів, систем ППО тощо. І саме для досягнення цих цільових показників країнам НАТО, ймовірно, доведеться підвищити цільову планку витрат на оборону до 3% ВВП.
Вас також можуть зацікавити новини: