
У свій час страх перед Росією згуртував НАТО, однак зараз той же страх перед Росією може розколоти організацію. Таку думку висловив оглядач Гідеон Рахман для The Financial Times.
За його словами, якщо союзники по НАТО зараз не дійдуть згоди щодо російської загрози і способів боротьби з нею, весь Альянс може опинитися під загрозою.
Аналітик нагадав, що з часу створення НАТО і дотепер завжди було розуміння того, що США та їхні європейські союзники на одному боці, адже американо-європейське партнерство базувалося на спільних інтересах і цінностях.
"Протягом холодної війни спільним інтересом було стримування радянської загрози. Спільною цінністю був захист демократії", - наголосив Рахман.
Але це загальне розуміння зараз руйнується на фоні пошуку закінчення війни в Україні. Експерт помітив, що, попри "дружню" розмову президента України Володимира Зеленського в Римі із президентом США Дональдом Трампом, після якої очільник Білого дому виступив із критикою російського правителя Володимира Путіна, США не відкликали жодного з елементів свого мирного плану, який не приймають європейці та українці.
"В основі цієї розбіжності лежать глибоко різні бачення міжнародної безпеки - і звідки походить загроза наступної війни. Європейці вважають, що винагорода за російську агресію в Україні збільшить імовірність нападу Путіна на решту Європи - починаючи з країн Балтії. Адміністрація Трампа бачить речі зовсім інакше. Він стурбований тим, що США можуть бути втягнуті в прямий конфлікт з Росією", - йдеться у матеріалі.
Автор нагадав, що й адміністрація попереднього президента США Джо Байдена побоювалася ризику ескалації з Росією, але, на відміну від Трампа, вона поділяла "рішучість, що російська агресія не повинна бути винагороджена".
Також Рахман зауважив, що Трамп "безпосередньо загрожує території двох членів НАТО" - Канаді і Данії. Він нагадав, що президент США обіцяв узяти під контроль Гренландію, яка є автономною частиною Данії, а також неодноразово заявляв про бажання перетворити Канаду на 51-й штат Америки.
"Якщо поєднати ці авторитарні інстинкти, його погрози союзникам по НАТО та його очевидну симпатію до Путіна, то важко стверджувати, що НАТО все ще є альянсом, заснованим на спільних цінностях. Дійсно, конфлікт у цінностях зараз відкритий", - написав оглядач.
На його думку, хоч США, як і їхні європейські союзники, продовжують стверджувати, що вони захищають демократію. однак демократія опинилася "під загрозою по інший бік Атлантики".
"Адміністрація Трампа та її європейські союзники зараз проповідують два протилежні бачення західних цінностей. Бачення Венса-Трампа (Джей Ді Венс – віцепрезидент США, - ред.) є етнонаціоналістичним, культурно консервативним і неліберальним. Європейський – інтернаціоналістичний, заснований на праві та ліберальних інститутах", - наголосив автор статті.
На його думку, ці розбіжності "є ще більш гіркими", оскільки обидві сторони в "екзистенційній боротьбаі за політичне виживання" шукають союзників по інший бік Атлантики.
"Адміністрація Трампа хоче працювати з націоналістами-популістами, такими як Віктор Орбан в Угорщині, Роберт Фіцо в Словаччині або Найджел Фараж у Великобританії. Великі європейські уряди сподівалися, що Камала Гарріс виграє президентство США, і тепер відчайдушно рахують дні до проміжних виборів в Америці", - пише він.
Рахман додав, що західний альянс залежить також від довіри, мовляв, усі сторони повинні знати, що він вистоїть, "що б не сталося на наступних виборах":
"Але європейці та канадці тепер знають, що США здатні обрати Трампа двічі. Вони більше не можуть сприймати американську стійкість як належне".
Трамп і НАТО: важливі новини
Як повідомляв раніше УНІАН, Сполучені Штати за нинішньої адміністрації можуть вийти з НАТО. Таку думку висловив радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки у 2018-2019 роках Джон Болтон. Також він заявив, що, виступаючи проти гарантій безпеки НАТО для України або її членства в Альянсі, очільник Білого дому вибрав неправильну позицію, адже "це поступка Росії".
Також повідомлялося, що адміністрація президента США планує різке скорочення фінансування НАТО та ООН - це передбачено новим бюджетним меморандумом. На думку колишнього посла США в НАТО Джуліанни Сміт, це може "завдати нищівного удару єдності альянсу".
Крім того, очільник румунської торгово-промислової палати Міхай Дарабан заявляв, що Трамп планує закрити авіабазу "Рамштайн" у Німеччині. За його словами, таке рішення вже знаходиться на порядку денному у Пентагоні, обговорюється та є цілком можливим.