Республіканець Дональд Трамп переміг на виборах президента Сполучених штатів Америки. Остаточну перевагу над демократкою Камалою Гарріс йому принесла перемога у штаті Вісконсин. Трамп повернеться у Білий дім після чотирирічної перерви. Усього він набрав 277 із 270 необхідних для перемоги голосів виборщиків. Якою буде політика Трампа стосовно України та чи зміниться його позиція стосовно Росії в інтерв'ю УНІАН розповів голова "Інституту Американістики", аналітик "Інтерньюз-Україна" Владислав Фарапонов.
Як на Трампа під час цього президентства впливатиме його оточення?
Впливатиме, але з тієї точки зору, що він отримуватиме інформацію від оточення, а приймати рішення буде самостійно.
До других виборів він брав виключно однодумців. Чи означає це, що у Трампа значно більшою мірою будуть розв'язані руки?
Він президент, який матиме другий термін, тому я сказав би, що, загалом, так. Руки будуть дійсно розв’язані, і можливо, він ще більше буде думати про якісь глобальні речі, а не тільки внутрішню політику, хоча, звісно, вона буде пріоритетом. Проте він буде думати і про глобальні зовнішньо-політичні речі, зокрема, припинення війни на Близькому Сході, припинення війни Росії проти України. Тобто, мова йде саме про фундаментальні та серйозні речі, а не символічні.
Спікером Палати представників стане Майк Джонсон, у якого "немає апетиту годувати Україну". Чи справді Республіканська партія візьме лідерство на всіх рівнях - у Білому домі, Конгресі та Сенаті?
Я думаю, що спікер Джонсон не проти допомагати Україні. Він просто хоче закріпитися у лідерстві Республіканської партії і ставить, перш за все, свої інтереси з точки зору переобрання та своєї партії. Республіканці лідирують на виборах до Палати. Проте думаю, що може бути і невелика перевага демократів у Палаті представників, і може бути спікером лідер від демократів. Тож, подивимось.
Як Трамп може посадити Зеленського і Путіна за стіл переговорів, і чи підуть вони на це?
Зараз буде відбуватися комунікація української команди з командою Трампа. Тому що незрозуміло, наскільки Трамп готовий тиснути на Путіна. Коли ми це зрозуміємо, стане простіше комунікувати та доносити нашу позицію. Я бачився з послом України в США Оксаною Маркаровою і зрозумів, що ні на які компроміси ми не підемо, і це правильно, це сильна позиція. Тож, спочатку потрібно зрозуміти, чи готовий Трамп тиснути на Путіна, і наскільки. В інакшому випадку, як можна готуватися до якихось перемовин? Якщо Трамп хоче перемовин, то щодо участі України має бути чітка ясність.
Що загрожує Україні та Росії у разі відмови від ідей Трампа чи незгоди з його планами у тому вигляді, в якому його команда їх озвучувала перед виборами?
Щодо Москви – це може бути обмеження для російських сателітів у світі. Може бути ще більше санкцій, можуть бути персональні санкції. Загалом, важелі впливу на Росію, якщо не брати до уваги збільшення фінансової та військової допомоги Україні, - це санкції та "охолодження" контактів.
Щодо України – це може бути відсутність або зменшення допомоги до мінімуму. Це головна санкція для України.
З урахуванням "спадщини", залишеної демократами, та обіцянками Трампа все виправити, від економіки та інфляції до міграційної політики, чи не зосередить він усі зусилля, час та гроші для того, щоб наводити лад у США, залишивши Україну без колишньої уваги?
Думаю, що особливо перші два роки він буде концентруватися на внутрішній політиці. Це буде пріоритет. Але це не означає, що на зовнішньо-політичному поприщі буде якийсь простій.
Якщо Трамп побачить, що Путін не хоче перемовин та миру, чи може він підштовхнути процес вступу України до НАТО?
Не думаю.
У Європі перед виборами дуже багато говорили про те, що Старому світові потрібно готуватися жити в новій реальності, в якій США більше не будуть лідерами західного світу в тій мірі, як вони були останні десятиліття. Чи зможе Європа без США продовжувати підтримувати Україну та компенсувати для України те, що вона потенційно не отримає від США?
По-перше, Європа дуже повільна в плані підтримки України, в тому числі і в виробництві зброї. Насправді це дуже малоймовірно, що Європа зможе компенсувати допомогу США. По-друге, вважаю, США будуть лідером західного світу і надалі.