На думку експерта, усі важливі рішення ухвалюватиме особисто Трамп / колаж УНІАН

Дональд Трамп перемагає на виборах президента Сполучених Штатів Америки. Остаточну перевагу над Камалою Гарріс йому принесла перемога у штаті Вісконсин. Якими будуть його майбутні кроки, зокрема щодо України, і хто має на нього реальний вплив? Про це УНІАН поговорив зМаксимом Ялі, керівником відділу стратегічних комунікацій Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Як на Трампа впливатиме його оточення? Здається, що в його команді більше немає людей, які могли б урівноважити його ексцентричність, натомість є фанатичні прихильники, які багатьом Трампу будуть зобов'язані - Венс, Кеннеді, Габбард та інші. Чи означає це, що у Трампа набагато більшою мірою будуть розв'язані руки і як це може вплинути на його ставлення до України?

По-перше, ключовою особою стане радник із національної безпеки, меншою мірою - держсекретар. І зараз немає навіть натяків на те, ким можуть бути люди, які обіймуть ці посади. У 2016-му році до моменту вступу Трампа в повноваження вже змінився і радник з національної безпеки. І навіть потім була чехарда.

Відео дня

По-друге, Венс 100% не впливатиме на ухвалення ключових рішень. У нього зовсім інший функціонал. Ми можемо згадати віцепрезидента Майка Пенса, який нічим не запам'ятався і не мав серйозного впливу на ухвалення рішень Трампом, а так і залишився в його тіні.

Усі рішення ухвалюватиме особисто Трамп. Це його персональна особливість, його психотип ухвалення рішень.

Якщо спікером Палати представників стане Джонсон, а Республіканська партія візьме лідерство на всіх рівнях - у Білому домі, у Конгресі, у Сенаті, то наскільки це лідерство республіканців може вплинути на консенсус щодо фінансової та військової допомоги Україні?

Це, звісно, полегшить реалізацію політики Трампа на всіх напрямках, включно з Україною. Тому що саме Нижня палата Конгресу затверджує бюджет, фінансування. Але тут треба ще дочекатися підсумків. Якщо в Сенаті там уже зрозуміло, що республіканці візьмуть гору, то в Нижній палаті там ще остаточно все не вирішилося...

Щодо допомоги нам є двопартійний консенсус, що добре - всі пакети допомоги ухвалювалися як Демократичною партією, так і Республіканською. В обох партіях є так звані "голуби" і так звані "яструби". Але, в будь-якому разі, все залежатиме від того, який варіант завершення війни підтримає Трамп. Тому що за ці чотири роки, коли він був офіційно не при владі, він остаточно підім'яв під себе Республіканську партію. І останні чотири роки внутрішня опозиція до нього всередині партії набагато слабша, ніж це було навіть під час його президентства у 2017-2021 роках.

Яким чином Трамп може саджати Зеленського і Путіна за стіл переговорів і чи підуть на це Зеленський і Путін. І що загрожує Україні та Росії в разі відмови від ідей Трампа або незгоди з його планами в тому вигляді, в якому він і його команда їх озвучувала перед виборами?

По-перше, на Україну в нього набагато більше важелів впливу. Тому що саме Сполучені Штати є головним джерелом допомоги Україні як у військовій, так і фінансовій. І це не може бути компенсовано нашими європейськими партнерами, що було продемонстровано і в першій половині 2024 року - нестача боєприпасів, систем ППО, снарядів до них. І наслідком цього було падіння Авдіївки та просування російських військ. За всього бажання європейська промисловість не може повністю компенсувати це. Фінансової допомоги це так само стосується.

Що стосується Росії, у Трампа також є важелі впливу, - і в економічній сфері, і у військовій. Але, в принципі, Трамп, виходячи з його обіцянок, все ж таки намагатиметься досягти певного консенсусу. Адже він неодноразово наголошував, що зближення Росії з Китаєм є викликом, і це негативно відображається на національних інтересах Сполучених Штатів, і він покладе цьому край. А як він може цьому покласти край? Досягти певного компромісу з Путіним: і щодо завершення війни, і щодо можливого часткового зняття санкцій.

Інша річ, якщо Путін наполягатиме на тому, щоб Україна віддала, наприклад, Запоріжжя, Херсон, які є вкрай важливими містами, - звісно, для України це неприйнятно. Але це 100% не буде виглядати як перемога Трампа. Тому, якщо Путін буде незговірливим, можливо, ми отримаємо набагато більше і військової, і фінансової допомоги, і ті види озброєнь, про які навіть не мріємо зараз. Відповідно, і конфлікт може вийти на зовсім інший рівень ескалації.

Адміністрація Байдена задіяла далеко не всі важелі впливу. І насамперед це стосується цін на нафту, яка є головним джерелом фінансування війни в Україні для Росії. Якщо подивитися список традиційних донорів як Трампа, так і Республіканської партії в принципі - це нафтогазові компанії. Байден забороняв видобувати, Трамп знімав ці обмеження, і 2017 року ціни на нафту і газ падали. Те ж саме, напевно, станеться і зараз. І це серйозний важіль впливу на Москву.

Тим паче, у Трампа чудові стосунки з Саудівською Аравією, яка так само може демпінгувати з ціною. Наприклад, саме змова з Саудівською Аравією, обвал цін на нафту став однією з ключових причин руйнування Радянського Союзу і краху радянської економіки у 80-х роках.

Якщо Трамп побачить, що Путін не договороздатний, це може підштовхнути його посприяти процесу вступу України до НАТО?

Якраз Трамп говорив, що один із кроків компромісу по закінченню війни - якраз невступ України до НАТО. Ніхто нам вступу до НАТО не обіцяв, включно з Адміністрацією Байдена. Я не маю ілюзій щодо НАТО, особливо з огляду на механізми ухвалення рішень і вступу інших членів.

Навіть Угорщина може цей вступ заблокувати. Як це було 2008 року на Бухарестському саміті, коли Франція та Німеччина заблокували надання Дорожньої карти вступу, а Сполучені Штати підтримували. Тому тут питання не на часі.

довідка
Максим Ялі
Максим Ялі
керівник відділу стратегічних комунікацій Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Максим Ялі - політолог, кандидат політичних наук, оглядач, журналіст, перекладач, дипломат, експерт-міжнародник.

Народився 14 січня 1980 року в місті Маріуполь. Закінчив факультет іноземних мов в МГУ м. Маріуполя, а також Дипломатичну Академію при МЗС України.

Зараз є керівником відділу стратегічних комунікацій Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.