
Поки Європа вирішує, чи варто відправляти миротворців в Україну, історія давно довела, що подібні місії можуть виявитися марними. Іноземним контингентам часто не вдавалося запобігати військовим конфліктам, а в деяких випадках вони самі ставали мішенню.
Таку думку висловив військовий оглядач і журналіст Майкл Пек у своїй колонці для видання Business Insider.
Наскільки ефективні миротворці
Зазначається, що миротворців зазвичай асоціюють з ООН, яка вперше направила військових спостерігачів на Близький Схід у 1948 році для контролю за дотриманням перемир'я після арабо-ізраїльської війни. Сьогодні налічується 72 000 миротворців в 11 зонах конфліктів.
Пек нагадав, що російські миротворці служили разом із військами НАТО в Боснії, а також безуспішно виступали буфером між Вірменією та Азербайджаном щодо території Нагірного Карабаху.
Крім того, Африканський союз також направив війська з Південної Африки та африканських держав у регіональні конфлікти. Для бідних країн добровільне відправлення своїх солдатів як миротворців під егідою ООН стало одним із джерел доходу.
Оглядач підкреслив, що європейські миротворці в Україні мають підтримувати мир і захищати країну. Проте поки що важко зрозуміти, чи виявляться вони ефективними.
В ООН перераховують основні принципи миротворчих сил: неупередженість, згода сторін, що воюють, і незастосування сили, окрім як з метою самооборони. Оглядач зазначив, що цих принципів не завжди дотримуються.
Наприклад, Ізраїль уже давно звинувачує Тимчасові сили ООН у Лівані в тому, що вони ігнорують дії "Хезболли" на кордоні країн. Це призвело до введення ізраїльських військ до Лівану.
Відправлення європейських миротворців в Україну може виявитися проблематичним, вважає Пек. Він підкреслив, що країни, які розглядають відправлення своїх військ в Україну, планують діяти під егідою Європи, а не НАТО, але вони є членами Альянсу або є дружніми по відношенню до нього. Тому Росія розглядатиме цей контингент як постійні експедиційні сили Заходу.
По суті, існує дві концепції миротворчих сил. Одна з них полягає в тому, щоб виступати в ролі спостерігача за збройним конфліктом, а друга - захищати країну від можливого нападу, пояснив оглядач.
Проте існує небезпека, що самі миротворці зазнають нападу, додав Пек. Він поділився, що станом на лютий 2025 року загинуло близько 4423 миротворці ООН. З них 1134 людини вбили внаслідок "зловмисних дій".
Росія розцінюватиме миротворців як загрозу
Оглядач зазначив, що будь-які миротворчі сили в Україні опиняться між двома країнами, озброєними до зубів артилерією, танками, ракетами і безпілотниками. Для стримування атак їм необхідно мати відповідну вогневу міць за підтримки авіації.
Пек попередив, що Росія, найімовірніше, розглядатиме іноземний контингент на території України як потенційну загрозу. За його словами, для боротьби з миротворцями Москві навіть не потрібно буде використовувати військову техніку. Росіяни можуть застосовувати саморобні вибухові пристрої, закладені тіньовими проросійськими групами.
Оглядач підкреслив, що є висока ймовірність того, що миротворці не зможуть стримати російську агресію. Він нагадав, що 1967 року Надзвичайні сили ООН, які були розміщені на Синаї як буфер між Ізраїлем і Єгиптом, раптово пішли у відповідь на вимоги єгиптян. У підсумку Ізраїль завдав попереджувального удару по Єгипту під час Шестиденної війни.
Пек резюмував, що миротворці виявляться ефективними тільки тоді, коли вони матимуть достатньо ресурсів для того, щоб придушити можливий військовий конфлікт. Він вважає, що найкращим способом захистити Україну буде домовленість з Росією про те, щоб припинити бойові дії.
Відправлення миротворців в Україну - важливі новини
Раніше в The Washington Post писали, що Європа може розмістити морські та військово-повітряні сили в Україні. В Україну вже скоро може приїхати європейська військова група для вирішення цього питання.
Крім того, директор Defense Express Сергій Згурець поділився, коли слід очікувати миротворців в Україні. На його думку, партнери обговорюватимуть стратегію "сталевого дикобраза".