За словами литовського політика, Радянський Союз не зміг поборотися із статусом імперії, як інші країни Заходу / фото УНІАН

Щодо розуміння Росії на Заході є певний ментальний недолік, вважає колишній міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс

"Коли західні імперії руйнувалися, Радянський Союз зміг представити себе як антиімперіалістичну силу. Можливо, тому, що країни Заходу, які мали свої імперії, почувалися винними, вони не були в позиції, щоб викрити Радянський Союз, сказавши: "Ви такі самі, як і ми"", - підкреслив він в інтерв'ю "Телеграф".

За його словами, країни Заходу платили ціну за знищення імперій, відпускали колонії, які ставали незалежними країнами, проте таку ціну вони будуть платити ще десятиліттями. 

Відео дня

"А Радянському Союзу вдалося якимось чином уникнути цього процесу. Українці, литовці та інші поневолені народи змушені були мовчати. Коли ми здобули незалежність, нам знову сказали мовчати. "Не можна критикувати Росію, бо вона образиться". Це дозволило імперському духу залишитися живим. І це частина їхньої ментальності, тому що вони ніколи не платили ціну за свої вчинки. Ні за часів Катерини II, ні за часів Сталіна чи Леніна, ні за часів Путіна", - підкреслив Ландсберґіс. 

Дипломат вважає, що зараз Росію потрібно називати імперією, адже це те, чим вона є насправді. 

Також у політика запитали, чи готовий Захід до того, що Росія програє у війні проти України, через, що може розпастися, на що він відповів: 

"Я вважаю, що важливіше стояти за принципи, ніж намагатися керувати майбутнім Росії. Іноді можна почути такий аргумент: "Ми маємо подумати, а що буде з Росією? Якщо Україна переможе, Росія розпадеться, і ми матимемо проблеми. Можливо, Україні не варто вигравати". Але Україна не починала цієї війни. Україна була атакована. Україна повинна мати змогу захищати себе, вигнати Росію. А що станеться з Росією - це вже її проблема. І чим швидше вони зрозуміють урок, що за агресію проти сусідів потрібно платити високу ціну, тим краще".

За словами дипломата, якщо країни Заходу цього не зрозуміють, то Росія продовжуватиме нападати на інші держави. 

"Період Росії, який вселяв найбільшу надію, був відразу після розпаду Радянського Союзу, у 1990-х. Я використовую слово "надія", тому що вона не реалізувалася так, як на те сподівалися західні ідеалісти. Та хто знає, це може зайняти дуже багато часу. Згадайте, наприклад, Францію. П’ять республік мали змінитися, щоб нинішня Франція стала такою, як є. Тому демократія - це дуже довгий процес іноді. Те саме з Росією. Але управляти нею в її нинішньому стані означає дозволяти небезпеці "зріти" і водночас наражати на неї всіх нас - Україну, Литву, Польщу, Молдову, Грузію, Вірменію", - зазначив Ландсберґіс.

На думку політика, це своєрідний "рак", який розростається, а з участю КНДР у війні, небезпека стає ще більш очевидною. 

"Південна Корея каже: "Подивіться, ми теж у небезпеці". Тайвань, звідки я щойно повернувся, використовує той самий приклад. Вони кажуть: "Ми вчимося на українських уроках. Нам загрожує небезпека"", - підсумував колишній міністр. 

Литва і Україна - останні новини

Як писав УНІАН, 20 січня Литва передала Україні новий пакет допомоги. Партнери доставили тисячі безпілотників від литовських виробників, а також тепловізори та п'ятитонні телескопічні навантажувачі. 

Водночас Міноборони України повідомляло, що Литва вкладе мільйони євро у виробництво української ракети "Паляниця". У країні наголосили, що Вільнюс залишається відданим партнером Києва і хоче ефективно допомагати.

Вас також можуть зацікавити новини: