Трамп не розуміє причину війни в Україні / фото Getty Images

Президент США Дональд Трамп погано розуміє історію та причини повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про це повідомляє видання Forbes із посиланням на аналітиків.

За словами експертів, це і симпатія Трампа до російського диктатора Володимира Путіна призвели до висунення пропозиції про припинення вогню в Україні, після якого не виключено новий напад РФ на країну.

"Загрози Росії захопити Крим і схід України сягають часів Бориса Єльцина. Путін діяв відповідно до цих погроз у 2003 році, намагаючись захопити український острів Тузла біля берегів Криму. Анексія Криму 2014 року пояснювалася загрозою з боку НАТО, яке нібито планувало створити військово-морські бази на півострові. Насправді це була відповідь на українську Революцію гідності та рішучість підписати угоду про асоціацію з ЄС", - пояснив професор Гарвардського університету Сергій Плохій, історик, який спеціалізується на російсько-українських відносинах.

Відео дня

За його словами, Росія, розпочавши повномасштабну війну, не зупинила НАТО, що відмовилося прийняти Україну ще 2008 року, але запобігла "втечі" колишнього імперського суб'єкта зі сфери впливу РФ.

Зі свого боку професор Сіракузького університету Брайан Тейлор вважає, що твердження Трампа про те, що надія України на вступ до НАТО "призвела до початку війни", є твердженням, яке не витримує критики:

"З огляду на те, що не було жодних серйозних перспектив вступу України до НАТО в період з 2008 до 2022 року, важко зрозуміти, як надія України на вступ до НАТО в якийсь момент у майбутньому спричинила повномасштабне російське вторгнення в лютому 2022 року. За попередні 14 років не сталося нічого, що могло б зробити ймовірним вступ України до НАТО найближчим часом".

Професор вважає, що більшість фахівців з РФ та України згодні з тим, що ключовим мотивом російського диктатора Володимира Путіна для повномасштабного вторгнення було його бажання відновити політичний контроль над Києвом, оскільки той сприймає Україну як "штучну державу".

"Путіна мотивували імперські ідеї про Україну, а не будь-які побоювання щодо загрози безпеці Росії з боку НАТО. У Росії буквально тисячі одиниць ядерної зброї, щоб стримати напад на російську територію. Також варто зазначити, що Путін, схоже, не стурбований вступом Фінляндії до НАТО у 2023 році, хоча у них є спільний сухопутний кордон. Фактично, Росія відвела війська від фінського кордону, щоб воювати на Україні", - зазначив він.

За даними видання, Трамп зробив й інші суперечливі заяви про війну в Україні. Зокрема, йдеться про "поступки" РФ для наближення до миру. Трамп заявив, що "зупинити війну, припинити захоплення всієї України - досить велика поступка Росії".

"Путін не захопив Україну, тому що не може. Припускати, що "не захопити всю Україну" - це поступка Росії, сміховинно", - пояснив генерал-майор австралійської армії у відставці Мік Раян.

Водночас союзники України в Європі розкритикували поступки Білого дому Путіну, згідно з якими США визнають незаконну анексію Криму, а РФ контролюватиме ті території України, які зараз окуповує.

Браян Тейлор звернув увагу на те, що Держдеп США за Трампа 2018 року опублікував "Кримську декларацію", яка підтверджувала позицію США від 1932 року не визнавати "претензії на суверенітет над територією, захопленою силою в порушення міжнародного права".

"Вельми тривожно і є скасуванням більш ніж 90-річної зовнішньої політики США, що Трамп говорить про юридичне визнання російського контролю над Кримом у рамках "мирної угоди". Це пошле жахливий сигнал іншим потенційним агресорам по всьому світу", - пояснив він.

Заяви Трампа про Крим

Як писав УНІАН, раніше президент США Дональд Трамп заявив, що Крим залишиться з Росією. Він також зазначив, що не вірить у здатність України коли-небудь вступити в НАТО.

Слова Трампа про "російський Крим" тут же підхопили в Кремлі. Прессекретар російського диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що деякі позиції США і РФ "дійсно збігаються".

Вас також можуть зацікавити новини: