Проте експерти наголошують, що співпраця між Іраном та Китаєм щодо виробництва та постачання ракет триває вже давно / колаж УНІАН, фото pixabay

Два іранські вантажні судна, які перевозять важливий хімічний інгредієнт для ракетного палива, вирушать з Китаю до Ірану впродовж наступних кількох тижнів. Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на розвіддані служб безпеки двох західних країн. 

За інформацією джерел, кораблі Golbon і Jairan під іранським прапором будуть перевозити понад 1000 тонн перхлорату натрію, який використовують для виготовлення основного інгредієнта твердого ракетного палива. 

Двоє чиновників також повідомили, що з перхлорату натрію можна отримати 960 тонн перхлорату амонію, що становить 70% палива для твердопаливних ракет. 

Відео дня

"З цієї кількості перхлорату амонію можна виробити 1300 тонн палива, що достатньо для заправки 260 іранських ракет середньої дальності, таких як "Хейбар Шекан" або "Хадж Кассем"", - додали чиновники.

Відомо, що перхлорат амонію входить до переліку хімічних речовин, які контролюються Режимом контролю за ракетними технологіями, міжнародним антирозповсюджувальним органом. Чиновники зауважили, що хімікати призначалися для Корпусу вартових ісламської революції, елітного підрозділу збройних сил Ірану. 

"34 20-футові контейнери з хімікатами були завантажені на судно "Голбон", яке у вівторок вийшло з китайського острова Дайшань. Очікується, що "Jairan" вийде з Китаю з 22 контейнерами на початку лютого. Обидва судна, які належать іранським компаніям, повинні були здійснити тритижневий рейс до Ірану без жодного заходу в порт", - пише Financial Times, посилаючись на слова офіційних осіб.

Чиновники додали, що хімікати було завантажено на судно Golbon в порту Тайкан на північ від Шанхаю і призначалися для Бандар-Аббас, порту на півдні Ірану, що на узбережжі Перської затоки. 

"Згідно з даними системи відстеження суден Marine Traffic, "Голбон" провів щонайменше кілька днів біля острова Дайшань перед відплиттям у вівторок. У середу рано вранці Marine Traffic показав, що "Цзяйран" знаходиться приблизно за 75 км на південь від Дайшаня біля узбережжя Нінбо в китайській провінції Чжецзян", - підкреслили у виданні.

Водночас чиновники не відповіли, чи знав Пекін про такі постачання. Відомо, що США та їхні партнери часто критикують Китай за те, що він надає підтримку таким країнам, як Іран або Росія. 

Своєю чергою посольство Китаю у США повідомило, що "не знайоме" з цією ситуацією. Там запевнили, що Пекін прагне "підтримувати мир і стабільність на Близькому Сході і в регіоні Перської затоки і активно сприяти політико-дипломатичному врегулюванню іранської ядерної проблеми". В іранському уряді відмовилися від коментарів. 

Своєю чергою колишній провідний аналітик ЦРУ з питань Китаю Денніс Вайлдер наголосив, що КНР проводила великі продажі зброї Ірану ще з 1979 року, а також продавала протикорабельні ракети HY-2 у 1986 році під час війни між Іраном та Іраком. 

"З початку 1990-х років Китай надавав значну допомогу іранським військовим у їхній програмі розробки балістичних ракет, а також надавав експертні знання, технології, деталі і проводив навчання. Мотивація Китаю таємно допомагати Ірану сьогодні включає в себе таємну допомогу Ірану у виробництві ракет для російських військових зусиль [в Україні], цементування спільної справи проти передбачуваного гегемонізму США ... і щорічну закупівлю Пекіном великих обсягів іранської сирої нафти зі знижками", - пояснив Вайлдер.

Позиція Китаю щодо війни в Україні - останні новини

Раніше аналітик Foreign Policy розповів, що Китай не проти участі військ КНДР у війні на боці Росії. За його словами, КНР може побачити в цьому певні переваги для власних інтересів.

Водночас президент США Дональд Трамп сподівається на допомогу Китаю в завершенні війни Росії проти України. Він наголосив, що згадав про це під час телефонного дзвінка з президентом КНР Сі Цзіньпіном. 

Вас також можуть зацікавити новини: