Експерт порівняв Gripen з американськими винищувачами / колаж УНІАН, фото wikimedia.org, ua.depositphotos.com

Шведський винищувач JAS 39 Gripen, попри всі свої переваги, на міжнародному ринку часто несправедливо програє літакам американського виробництва, таким як F-35 і F-16. Впевненість у цьому висловив колишній консультант Пентагону, експерт з іноземних військових справ у Фонді ім. Казимира Пуласького у Варшаві. Казимира Пуласького у Варшаві Рубен Ф. Джонсон у своїй статті на 19fortyfive.com.

За його словами, Gripen - це винятково економічний і універсальний бойовий літак, що вирізняється низькими експлуатаційними витратами, можливістю адаптації до різних систем озброєння та унікальними можливостями, такими як можливість експлуатації зі злітно-посадкових смуг на шосе.

Порівнюючи JAS 39 Gripen з F-35, експерт акцентував, що шведський літак, імовірно, є найкращим співвідношенням ціни та якості серед усіх винищувачів на ринку сьогодні:

Відео дня

"У нього найнижча вартість льотної години серед усіх інших бойових літаків, що перебувають на озброєнні ВПС НАТО. Це єдиний винищувач у світі, розроблений і здатний розосереджуватися за межами основних авіабаз і проводити операції з аеродромних смуг, що знижує вразливість у воєнний час".

Джонсон наголосив, що Gripen здатний запускати будь-яку систему озброєння, використовувану або вироблену будь-якою країною, дружньою або союзною Швеції. Крім того, завдяки універсальності, закладеної в його вихідній конструкції, JAS 39 Gripen зміг відносно легко перейти від покоління A/B до покоління C/D, а тепер і до покоління E/F.

"Інсайдери галузі припускають, що політичні та промислові інтереси США сильно впливають на рішення про закупівлі, віддаючи пріоритет американським літакам, навіть коли Gripen може підійти краще", - зазначив Джонсон.

Він додав, що повний ринковий потенціал шведського винищувача залишається нереалізованим через ці геополітичні чинники.

Як заявив представник компанії-розробника Saab, "рішення про те, де Gripen виграє або програє змагання в будь-якій конкретній країні, залежать від рішень, ухвалених у Вашингтоні":

"Якщо США і Lockheed Martin вирішать, що їм потрібно, щоб певна країна купила F-35 або F-16V, щоб підтримувати складальну лінію "в теплі" або виконати зовнішньополітичну задачу, то вони всі кинуться в бій, щоб зірвати продаж Gripen - незалежно від того, наскільки кращим це може бути для країни, яку розглядають".

Джонсон констатував, що Gripen, найімовірніше, увійде в історію як геніальний проєкт, що мав величезний потенціал на міжнародному ринку, якого він так і не досяг:

"Тим часом літак продовжує зростати у своїх можливостях і не перестає дивувати клієнтів, які змогли придбати і скористатися його унікальними аспектами".

Винищувачі Gripen для України - що повідомлялося

Нагадаємо, після заяви начальника Генштабу Збройних сил Нідерландів, генерала Онно Ейхельсгайма, у ЗМІ припустили, що передачу Україні шведських винищувачів Gripen "поставили на паузу" в НАТО.

"Нам варто уникати передачі Україні дуже великої кількості систем, тому що у них не вистачає пілотів... Треба збалансовано дивитися на те, які можливості зараз необхідні", - заявив Ейхельсхайм.

Він акцентував, що нібито не має сенсу і передача Україні французьких винищувачів Mirage 2000-5, бо йдеться про "розпорошення ресурсів і необхідність підтримки кількох однотипних систем замість концентрації на одному типі". На той час Україна вже отримала американські F-16.

Вас також можуть зацікавити новини: