В Україні на початку січня очікували на візит відставного генерала Кіта Келлога, якого обраний президент США Дональд Трамп висунув на посаду спеціального представника з питань України та Росії. Проте західні медіа поширили інформацію, що Келлог відклав заплановану поїздку до Києва та інших європейських столиць вже на період після інавгурації Трампа (20 січня).

Насправді перенесення візиту до України - це і не погано, і не добре. Це – логічний крок, який має під собою кілька передумов.

Під час передвиборчої кампанії в США Дональд Трамп в деяких виступах казав, що не просто завершить російсько-українську війну за 24 години, а що це може відбутись ще до інавгурації. Тобто, коли він буде ще в статусі новообраного президента, який ще не став до виконання обов’язків очільника держави. Проте останні місяці можемо спостерігати зміну цієї риторики.

Відео дня

Річ у тім, що станом на сьогодні для виконання таких обіцянок просто немає умов і вони не створюються. Грубо кажучи, це зробити нереалістично. А, зважаючи, що в цьому питанні лідерство йде саме від Трампа, перенесення візиту його спецпредставника не є сюрпризом.

По-перше, тому, що для Трампа і його команди важливо показувати результати. А якби Келлог приїхав, а після цього нічого не відбувалося, то це виглядало б не дуже перспективно для новообраного президента США.

По-друге, для так званого обмеження "червоних ліній" у майбутніх перемовинах потрібна підготовча робота. Мова, зокрема, про розуміння можливих поступок, на які Україна могла б піти у разі, якщо США не готові будуть запропонувати особливі гарантії безпеки для нашої держави. Тобто, для України потрібно щось, що було б кроком для компромісу. Для цього з українською стороною мали б бути проведені розмови з боку офісу Кіта Келлога (адже він працюватиме не сам, а з командою). Можна припустити, що ця структура теж ще не сформована до кінця, і це теж може бути формальною причиною відтермінування візиту Келлога в Україну.

По-третє, у команди Трампа немає відповіді на питання, які у Вашингтоні ставлять і журналісти, і аналітики: який вплив США можуть застосувати щодо Росії, щоб вона погодилась на перемовини?

З Україною все зрозуміліше, адже ми залежні від підтримки США, зокрема зброєю. Ми залежні також від підтримки європейських і неєвропейських партнерів, на позицію яких можуть опосередковано впливати США. З нами набагато легше розмовляти, ніж з росіянами. Але в США мають зрозуміти, що для нормальної комунікації з українським суспільством, найперше треба знайти важелі впливу на Росію. А що з Росією? Команда Трампа не знайшла відповідь на це.

Якщо припустити, що у них є розуміння, що має бути суттєво доопрацьований їх план припинення війни між Україною і Росією, то тоді має бути більше публічних меседжів для України.

Тут не вийде як з росіянами - організувати якусь таємну зустріч. Треба або запрошувати президента Володимира Зеленського до Білого дому, або Кіту Келлогу дійсно приїжджати в Україну і вже мати конкретний план дій.

По-четверте, може бути й емоційний варіант (який, щоправда, не виключає попередніх): в команді Трампа не хочуть до інавгурації відкрито показати, що ніяких реальних сценаріїв завершення війни сьогодні запропонувати не можуть. Не виключено, що може використовуватись аргумент, що до інавгурації не потрібно робити ніяких конкретних кроків. Також не виключено, що це може подаватися через пояснення, що ще не призначені офіційно, зокрема держсекретар та міністр оборони (хоча деякі призначення можуть бути проголосовані вже на наступному тижні), тому, мовляв, зараз йде концентрування на цих питаннях.

У будь-якому разі, відтермінування приїзду Келлога до України та ряду інших країн, свідчить про те, що з кожним днем в команді новообраного президента США є все більше розуміння щодо складності завершення війни. Що її неможливо закінчити ні за 24 години, ні навіть за кілька місяців.

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням