Трамп хоче обміняти свою допомогу на наші критичні мінерали / фото ОП

Президент США Дональд Трамп заявив, що прагне укласти угоду з Києвом, за якою Україна продовжить отримувати від США допомогу, що буде гарантована наявними в Україні рідкоземельними металами. Директор держпідприємства "Укрпромзовнішекспертиза", голова комітету з промислової модернізації ТПП України Володимир Власюк в етері Українського Радіо пояснив, про що передусім йдеться.

"Тут є деяка плутанина з легкої руки Трампа, тому що він вживає свої терміни у своєму власному розумінні. Це те, що називається "велика угода", big deal. Як великий бізнесмен і політик, Трамп мислить такими категоріями. Він хоче обміняти допомогу свою на наші критичні мінерали. Не безкоштовно, тому що він рахує гроші, це зрозуміло, він зробив великий бізнес. Тому такий от прагматичний жорсткий підхід", - зазначив він.

На його думку, з цього Україна могла б отримати досить багато вигод.

Відео дня

"Щодо питання, то Трамп каже про рідкоземельні метали. Але те, що їх цікавить, - це не зовсім рідкоземельні метали. Насправді мова йде про так звані "критичні мінерали". Екологічна служба США виділила близько 30 видів критичних мінералів і частина з них - із 30-ти, мабуть, близько 18-им - є в Україні", - розповів фахівець.

Також він пояснив, чому вони називаються критичними:

"Тому що, по-перше, попит на них сильно зростає, по-друге, доступність запасів цих мінералів не така вже й велика. Що ми розуміємо під словом "доступність"? Доступність означає, що до них треба добратися. Наприклад, десь в Центральній Африці вони є, але щоб до них дістатися, треба розбудувати дороги, станції електропередач, тобто витратити величезні капітальні кошти на будівництво інфраструктури. В Україні ж, наприклад, ці критичні мінерали є, і вони доступні, тому що Україна все-таки країна, де є дороги, де є енергетична інфраструктура, і це не пустельна територія. Тому дуже важливо, що не треба витратити величезні капітальні ресурси, щоб добратися до цих мінералів в Україні".

За його словами, в першу чергу в сучасній економіці є такі ключові товари, які для них дуже важливі.

"В контексті "зеленого" переходу - це акумулятори і акумуляторна група. "Зелений" перехід - це великий перехід до економіки, яка не залишає там карбонового сліду. Відновлювальна енергетика, тектонічні, скажімо так, зміни. Тут дуже важливим є такий товар, як акумулятор. Також йдеться і про цифровий перехід, де важливим є виробництво мікрочипів. Мікрочипи, вже потім виробляють плати і тому подібне", - сказав Власюк.

Він стверджує, що в Україні є групи рідкоземельних матеріалів, які є конструкційними для того, щоб виробляти акумулятори і виробляти оці мікрочипи. Фахівець додав:

"Наприклад, якщо ми говоримо про акумуляторну групу, то це, наприклад, 5 елементів, з яких Україна має літій, металічний графіт і марганець металічний, який ми навіть вже виробляємо. Головне – це літій, звичайно. Наприклад, в Європі літій є лише в Чехії, і то там запаси значно бідніші. В Україні запаси значно кращі літію. Це Донецька область. Не знаю, чи воно під окупацією зараз, але там, на жаль, все або поруч, або, можливо, вже під ворогом. В цьому родовищі також найкращі сподуменові руди. Також у нас є поклади літієвих руд у Кіровограді".

Зацікавленість Трампа в українських ресурсах - що відомо

Нещодавно Дональд Трамп заявив, що хоче обміняти "рідкоземельні метали" України на допомогу від США.

 "Ми говоримо Україні, що у них є цінні рідкоземельні метали, я хочу, щоб Україна дала нам рідкоземельні метали", - заявив президент США.

Як писав The Wall Street Journal, доступ до цінних природних ресурсів, принаймні частково, залежатиме від битви за східну Україну, де поки що російські війська повільно, але неухильно просуваються вперед. Це визнав і Володимир Зеленський, який включив партнерство у сфері видобутку рідкісноземельних металів, необхідних для високотехнологічної продукції, ще до свого "мирного плану", який він у вересні представив у Вашингтоні.

Вас також можуть зацікавити новини: