У новинах – жодного дня без Ілона Маска, якого стало відверто забагато навіть в Україні. Зараз, ось, топ-тема – ймовірний продаж бізнесмену американської "доньки" китайського сервісу TikTok, щоб обійти американські обмеження. Тобто, тепер Маск не лише писатиме нісенітниці про Україну (ми, виявляється, "винні" ще й у пожежах у Каліфорнії), але й зніматиме їх у форматі відео…
Якщо це станеться, то, вже володіючи "хвітером", Маск стане найвпливовішим медіамагнатом у США. Таким собі "Рупертом Мердоком" 21-го сторіччя, медіаімперія якого традиційно працювала на користь республіканців, але втратила вплив саме через соцмережі (які загалом "прибили" традиційні ТВ та газети). Ті самі соцмережі, вплив у яких зараз і розширює Маск. Але на користь не просто республіканців, а саме трампістів.
Він намагається розширювати вплив у медіа, за кожної можливості пише погане про Україну, підтримує правих популістів у Німеччині та Британії й таємно продає до РФ Starlink… Прем’єрка Італії Мелоні сказала, що він "геній, якого сприймають як чудовисько". Бо він сам себе поводить як "чудовисько", яке прагне "прогнути" світ під себе.
Навіщо це все йому, і як це пов’язано з прибутками Tesla та SpaceX? Давайте "розшифруємо" стратегію Маска, щоб розуміти, як реагувати на його нападки на нас.
Почнемо, однак, не з України, а з мережі TikTok – як так склалося, що її філію у США хочуть продати Маску, і чому це взагалі повинно нас турбувати? Це давня історія, яка пов’язана зі спробами американських законодавців заборонити у США цю китайську соцмережу. Переважно - демократів, що досить цікаво. Адже "заборона" і "демократи" у одному реченні звучить парадоксально, але вже як є. Заборонити її намагаються саме через те, що суть її не просто у масовому поширенні відео, а у алгоритмах, за якими ці відео розповсюджуються.
Вже фактично доведено, що "грають" ці алгоритми проти політиків, які не підтримують наративи Піднебесної і виступають за посилення США та ЄС. Доведено це на прикладі Румунії, де саме завдяки рекламі у TikTok ледве не переміг ультраправий та проросійський кандидат Келін Джорджеску. Після цього й у Європі почали розслідування проти китайської соцмережі.
У власне ж США TikTok у 2024 році став важливою платформою для розповсюдження наративів трампістів, з чим й намагалися боротися демократи, і проти чого виступив Трамп та його оточення. Це при тому, що сам же Трамп зразка 2020 року й видав указ "про боротьбу із загрозою TikTok", який зобов'язує американські компанії протягом 45 днів припинити операції з компанією-власником додатка ByteDance.
Але вже пройшло трошки більше 45 днів – 4 роки, власне - проте судова тяганина у США досі триває, бо приватна власність у США - це "святе", й так просто держава не може щось відібрати у, формально, законослухняного інвестора. Втім, фінал цієї драми вже близький і американський філіал TikTok має знайти якогось власника. А Маск тут як тут.
І це для нас теж важливий "дзвіночок", з огляду на активність у TikTok відверто антиукраїнських сил, що підтримуються Кремлем. Мова як про різного "калібру" євроскептиків та ультраправих у ЄС, так і про власну "п’яту колону" – таких, як Бойко, який розвів досить значну активність у китайській соцмережі в очікуванні можливих виборів.
Вибори та схильність "пересічних" громадян не лише в Україні, але й загалом у світі до швидкого сприйняття різних фейків, теорій змови та просто "альтернативної" точки зору (у тому числі від "альтернативно обдарованих" людей, яких у TikTok повно) загальновідомі. І чим більша "дичина" відбувається у відеоролику, тим більшій аудиторії алгоритми TikTok його покажуть. А створити фейк значно простіше, ніж його розвінчати.
Маск же, як відомо, вже й без TikTok активно просуває правих популістів у Німеччині та Британії. І начебто навіть мав прямі зустрічі з лідерами РФ та КНР. Щодо важливості TikTok для світової й української політики, як "фабрики фейків", все зрозуміло. Це значний фактор дестабілізації на Заході в цілому, що вигідно Китаю, Росії та всім іншим "антиглобалістам-авторитаристам". Але повернемось до мотивів Маска – навіщо це йому?
Все просто – він досяг "стелі" у своїй бізнесовій експансії у США. Йому потрібне просування по всьому світу і, у першу чергу, по так званому "глобальному Півдню", центром якого є зараз Китай.
Сучасних республіканців можна поділити на "ізоляціоністів", "неоконсерваторів" та "китаєзнавців". Перші просто виступають за повну ізоляцію США від… всього, а в першу чергу - від мігрантів (і вже конфліктують з Маском, до речі, бо він теж мігрант з ЮАР). Другі – це "притомні республіканці", але вони у меншості. А ось "китаєзнавці" кажуть про пріоритет на спротив експансії Китаю. Вони підтримують розподіл сфер впливу у Азії та світі з Піднебесною через "угоду з позиції сили". І Ілон Маск у цій системі грає роль такого собі "адвоката" Китаю та виступає за розподіл сфер впливу без конфлікту.
А де Китай, там і його сателіти – РФ, Угорщина, Словаччина та інші. Будь-яка країна Європи та світу, де до влади прийдуть "антинатівці" та "євроскептики", стане залежною від Кремля та, опосередковано, від Піднебесної (бо сам Кремль залежний від Пекіну).
Важливо, що Маск це робить не від гарного життя. Його бізнес-імперія поступово входить у кризу. А що таке криза для Маска? Це зменшення перспектив для масштабування та розширення. Бо всі його проєкти так чи інакше засновані не на прибутковості, а на хайпі та ажіотажі щодо інновацій. Та ж Tesla роками залишалася збитковою. А вже за підсумками 2024 року досягла стелі продажів і демонструє динаміку навіть гіршу, ніж очікували песимісти. Ні, цей бізнес не завалився. Але в нього більше немає перспектив до масштабування. Принаймні, у західному світі. Маску відчайдушно потрібні нові ринки збуту.
І не лише для Tesla. Найбільш перспективним його активом зараз є SpaceX. Не тільки завдяки успішній розробці ракет, а й завдяки системі супутників та мережі Starlink. Доступ до якої досі продають до РФ – навіть російським військовим через обхідні шляхи. Що наочно демонструє, наскільки Маску важливі не лише західні, але й "східні" ринки, до яких вже варто відносити й РФ.
А демократи у США та різні євроцентристи зі своїми санкціями цьому заважають. А чому санкції? Через Україну. Тому й така ненависть саме до України та всіх, хто нас підтримує – бо ми порушуємо "бізнес-план" Маска щодо експансії його товарів та послуг на весь світ. Більше того, якщо у Німеччині прийде до влади проукраїнський Мерц, та ще й Фіцо та Орбан втратять позиції (а без російського газу й нафти вони поступово владу втрачатимуть), то на планах експансії Маска можна взагалі буде ставити хрест або "Х", як він сам би сказав.
Тому йому так потрібно не просто якось розхитати громадську думку під вибори у Німеччині та Європі загалом, а буквально посадити всюди правих популістів, таких "міні-Трампів", які б робили те, що Маску вигідно. З точки зору олігархів це й є справжня влада. А те, що стартом для успіху того ж SpaceX стали саме державні замовлення, ні для кого не секрет.
Тому нам та нашим партнерам важливо розуміти мотиви Маска і, можливо, пропонувати якісь вигідні рішення. Зараз це виглядає малоймовірно, бо будь-які антиросійські та антикитайські ініціативи ведуть його до недоотриманих прибутків, проте до кожного бізнесмена можна підібрати свій "ключик". У цьому напрямі теж потрібно думати. "Пряник" та "батіг" - це основа будь-яких складних перемовин.
…Є велика ймовірність, що Маск "зарветься" й сам Трамп рано чи пізно втомиться від його маніпуляцій. Але коли це станеться – на другий день після інаугурації чи на четвертий рік, та й чи зможе американських президент із цим щось вдіяти, ми знати не можемо.
Андрій Попов