Після того, як навесні США оголосили про пакет зброї на 1 млрд доларів, фактичні поставки були повільними та спорадичними / Колаж УНІАН, фото president.gov.ua

У 2024 році до листопада в Україну зі США було доставлено лише близько половини обіцяної на цей рік військової допомоги та близько 30% обіцяної броньованої техніки, пише Reuters у своєму розслідуванні. При цьому агентство посилається на слова двох представників Конгресу, чиновника США та законодавця.

Щодо причин затримок, то це не лише довготривалі обговорення у Конгресі, а й внутрішні дебати щодо ризиків ескалації з Росією, а також занепокоєння щодо того, чи достатні запаси США, йдеться у розслідуванні. Також плутанини додавала хаотична система відстеження поставок зброї.

Зазначається, що ці затримки припадають на останні місяці каденції попереднього президента США Джо Байдена і саме в цей час втратила майже всю територію, яку повернула під час контрнаступу 2023 року. 

Відео дня

Після того, як навесні Пентагон оголосив про пакет зброї на 1 мільярд доларів, фактичні поставки, за словами народної депутатки України, радниці міністра оборони Тетяни Устінової були повільними та спорадичними.

І хоч тодішній радник президента США Джейк Салліван у травні заявив, що США намагаються "прискорити темпи" поставок, затримки продовжувалися, кажуть українські чиновники. 

Видання пише, що доставка американської зброї за кордон у воєнний час вимагає складної логістики та координації між кількома американськими агентствами та урядами союзників. Це може зайняти місяці.

За словами чотирьох американських чиновників, які знають цей процес, менші пакети зброї можуть надійти через тиждень або два. Для більших поставок процес сповільнюється, а якщо щось потребувало ремонту, це могло тривати до чотирьох місяців.

Більшість поставок із США протягом літа були обмеженими: вони включали ракети-перехоплювачі малої дальності, транспортні засоби для заміни та артилерію, щоб Україна могла захистити себе, але не розпочинати значні наступальні дії, йдеться в аналізі Reuters.

Більш агресивна зброя - складні ракети "повітря-земля" для F-16, дорогі ракети - була стримана, згідно з аналізом даних про витрати та оголошеннями Пентагону.

Численні офіційні особи США, обізнані з цією справою, пояснювали рішення стримувати агресивну зброю минулого літа побоюваннями, що американські запаси вичерпуються.

Як зазначається у матеріалі, секретний аналіз, представлений Конгресу, виявив кілька систем озброєння, які США могли б надати без виснаження запасів і які Україна могла б ефективно використовувати, за словами двох людей, які читали документ. Назв цих систем не вказали.

Утім, ідеться, деякі аналітики стверджують, що немає чіткого зв’язку між затримками допомоги США та територіальними втратами України, мовляв, більше у цьому винна нездатність Києва вирішити проблеми з живою силою, моральним духом і тим, як використовується вже наявна зброя. 

"Війни ніколи не можна повністю виграти або програти пакетами допомоги. Це потребує стратегії, планування сил, використання сил, лідерства, морального духу сил та інших речей, а не лише надходження допомоги", - цитує видання президента Департаменту оборони та безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень Сета Джонса.

Агентство пише, що із приходом до влади у США Дональда Трампа невизначеність щодо військової допомоги Україні лише посилилася:

"Його нова адміністрація може будь-коли зупинити поставки, навіть ті, які вже є готовими… Він і його прихильники в Конгресі чітко дали зрозуміти, що хочуть скоротити підтримку України".

Військова допомога Україні: останні новини

Як повідомляв раніше УНІАН, НАТО частково перебрало на себе координацію військової допомоги для України. За словами віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - міністерки юстиції України Ольги Стефанішиної, допомога вийде на повну потужність вже у лютому 2025 року за участі українських фахівців.

Швеція оголосила про найбільший пакет військової допомоги для України наприкінці січня 2025 року. Йдеться про приблизно 1,2 мільярда доларів США. За словами міністра оборони Пола Йонсона, приблизно 90 мільйонів доларів з цієї суми буде спрямовано на виробництво українських ракет великої дальності та безпілотників.

Вас також можуть зацікавити новини: