Готуючись до можливих переговорів про припинення війни в Україні, президент США Дональд Трамп заявив, що продовжить надсилати американську зброю Києву. В минулорічному інтервʼю журналу Time він сказав, що єдиний спосіб досягти угоди – це не залишити Україну.
Як пишуть у колонці для видання The Washington Post генерал у відставці, голова Інституту вивчення війни, який був заступником начальника штабу армії США, Джек Кін та колумніст газети Post і старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Марк А. Тіссен, новий президент США має рацію. Щоб забезпечити тривалий мир, Штати повинні продовжувати озброювати Україну, проте не за рахунок американських платників податків.
Незалежно від того, що станеться за столом переговорів, Сполученим Штатам потрібно буде надавати Україні зброю ще багато років. Якщо російський диктатор Володимир Путін чинитиме опір зусиллям Трампа з досягнення миру, американський лідер обіцяв збільшити військову підтримку України з боку США, щоб змусити російського правителя сісти за стіл переговорів. А вже після досягнення миру американська зброя знадобиться Києву для того, щоб стримувати Росію від відновлення бойових дій, коли Трамп покине Білий дім.
І Трамп може постачати Україні цю зброю без додаткового навантаження на американських платників податків. Один зі шляхів – перетворити Україну з "одержувача допомоги на споживача оборонної продукції".
"Це єдиний стійкий спосіб побудови тривалої співпраці між Вашингтоном і Києвом у сфері оборони. Критики України кажуть, що вони виступають проти нескінченної війни, яка фінансується американськими платниками податків. Ми ж пропонуємо стратегію тривалого миру, підтриманого продажем американської зброї", – пояснюють автори.
Зокрема, вони пропонують дозволити Україні використовувати заморожені російські активи для купівлі американської зброї. Наразі Вашингтон і союзники контролюють біля 300 мільярдів доларів заморожених російських активів. І використання цього ресурсу для озброєння України дає Сполученим Штатам усі переваги допомоги Києву у вигляді робочих місць і відродження оборонного виробництва. При цьому рахунок буде оплачувати Путін, а не американські платники податків.
Інший варіант, який називають автори матеріалу, – кредити під заставу природних ресурсів України.
Під час кампанії 2024 року Трамп запропонував ідею надання Україні кредиту на закупівлю американської зброї. Насправді, Україні є чим "віддячити". Хоча війна зруйнувала її економіку, країна володіє невикористаними природними ресурсами, які оцінюються в 26 трильйонів доларів. Йдеться про нафту, газ, критично важливі мінерали і рідкісноземельні метали.
"Україна володіє одними з найбільших запасів 22 з 50 стратегічних корисних копалин, визначених як критично важливі для економіки і національної безпеки США, включаючи найбільші запаси урану в Європі, другі за величиною запаси залізної руди, титану і марганцю, треті за величиною запаси сланцевого газу, а також величезні родовища літію, графіту і рідкоземельних металів, згідно з даними канадської компанії з аналізу геополітичних ризиків SecDev", – акцентують автори.
Зазначається, що мінеральні та вуглеводневі ресурси України можуть бути використані у якості застави для отримання кредитів на придбання американської військової техніки, що дозволить Києву забезпечити власну оборону.
Допомога Україні: останні новини
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що не очікує різкого скорочення допомоги Україні з боку США після вступу на посаду президента Дональда Трампа. Свою позицію він обґрунтував тим, що Трамп має намір знайти шляхи вирішення конфлікту найближчим часом та обговорити це з Путіним.
Крім того, 20 січня стало відомо, що Литва передала Україні новий пакет допомоги. Країна поставила тисячі безпілотників від литовських виробників, а також тепловізори та п'ятитонні телескопічні навантажувачі.