Україна навряд чи могла зберегти ядерну зброю, вважає український історик і громадський діяч Володимир В’ятрович. І на його думку, на це є дві причини. Про це він сказав у подкасті Громадського.
За його словами, через те, що Україна була крайньозахідною радянською республікою, для Росії вона була ключовим плацдармом для розміщення зброї "на випадок, якщо почнеться велика війна із західними силами". Звідси стратегічні ракети, зазначив він, "були спрямовані, зокрема, на Сполучені Штати Америки, на Вашингтон, Філадельфію".
Історик пояснює, чому Україна не могла зберегти ядерну зброю. По-перше, стверджує він, абсолютна більшість суспільства не хотіла цього, не розуміла потреби.
"По-друге, треба розуміти, що такий крок, напевно, би таки відобразився на якійсь міжнародній ізоляції України. Україна була б ізольована політично, економічно, і налагоджування якихось нормальних стосунків навряд чи було б можливим", - підкреслив В‘ятрович.
При цьому, на його думку, політики дещо не врахували, зокрема, вони мали би "прагнути того, щоб паралельно не посилювалася Росія", а також "більше уваги приділити питанням гарантій для країни".
"Тому що те, що сталося з Будапештським меморандумом, це була спроба українських політиків, які були до того причетні, видати бажане за дійсне. І, на жаль, тоді ніхто не озвучив єдиної можливої й правильної гарантії безпеки для України - це членство в НАТО", - підсумував історик.
Ядерна зброя і Україна: актуальні новини
Як повідомляв раніше УНІАН з посиланням на західні ЗМІ, у жовтні в Брюсселі під час засідання Ради ЄС Володимир Зеленський заявив, що безпеку України може забезпечити або членство в НАТО, або ядерна зброя. І ця заява Зеленського нібито стала "ударом" і "шоком" для західних журналістів.
Проте президент України Володимир Зеленський запевняв, що Україна ніколи не говорила, що хоче створити ядерну зброю. Він уточнив, що говорив про те, що коли Україна відмовилася від ядерної зброї, вона не отримала натомість обіцяних гарантій безпеки.
Російський президент Володимир Путін заявив, що після появи ракети "Орєшнік" на озброєнні російської армії необхідність у ядерній зброї відпала. Також Путін сказав, що Росія "ядерну доктрину не посилює, а вдосконалює". І появу "Орєшніка" російський правитель вважає дуже важливою подією.