Питання про створення власної ядерної зброї стане актуальним, якщо Україні відмовлять у членстві в Організації Північноатлантичного договору (НАТО) і примушуватимуть до капітуляції перед Росією, яка розв'язала загарбницьку війну проти України.
Про це в ефірі каналу "Еспресо" сказав військовий експерт Михайло Самусь, директор платформи New Geopolitics Research Network, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань.
"Суть не в якості ядерної бомби. Суть суто політично-стратегічна. Якщо Україна буде союзником НАТО, а якщо ще й буде запрошена до НАТО, якщо Україну не будуть тримати у сірій зоні, у цьому турбулентному світі - то нам ця ядерна зброя не потрібна", - наголосив Самусь.
Водночас, за словами експерта, якщо Україна буде виштовхнута у "сіру зону", бо заявляють, що запрошення України до Альянсу неможливе, якщо Україну будуть примушувати до капітуляції та примушувати до здачі українських території Росії як країні-агресору, і це буде розглядатися в певній часовій перспективі на довгий термін, то у такій ситуації Україні буде варто виходити з національних інтересів.
"Мова йде про виживання, про існування української нації. Тоді питання вже не буде стояти, чи робити нам елементарну ядерну зброю чи не елементарну зброю. Нам треба виживати, і тоді треба дійсно буде створювати будь-які інструменти, які в умовах, коли ми будемо знаходитися в буферній зоні між НАТО, Західним світом і Росією - нам треба буде вживати будь-яких заходів. І, у цьому плані, ядерна зброя є одним з інструментів", - констатує Самусь.
При цьому, він уточнив, що наразі це питання взагалі не стоїть на порядку денному, бо Україна має усі можливості бути інтегрованою до євроатлантичного простору.
На його переконання, Україна є дуже бажаним учасником, якщо говорити також про європейську стратегічну автономність.
Питання ядерного статусу України
Як повідомляв УНІАН, українські експерти вважають, що імовірне відновлення ядерного статусу України можна розглядати у контексті створення субрегіонального союзу різних країн, у тому числі за участі Великої Британії, Польщі і країн Балтії.
Видання The Times із посиланням на документ, підготовлений для Міноборони України, стверджувало, що Україна може створити елементарну ядерну бомбу протягом кількох місяців, якщо Дональд Трамп відмовиться від військової допомоги США.
Водночас, у Міністерстві закордонних справ спростували інформацію про те, що Україна нібито може створити ядерну бомбу протягом кількох місяців.