Незалежно від того, виграє чи програє Росія в Україні, все одно Кремлю доведеться відновлювати і перебудовувати російську армію. Наприклад, аби підготуватися до нового вторгнення в Україну. Видання Business Insider окреслило можливі варіанти того, як саме виглядатиме російська армія за кілька років після війни.
Згідно з новим аналітичним дослідженням, проведеним вашингтонським аналітичним центром RAND Corp., найбільш імовірних варіантів чотири, і два з них буде вкрай важко реалізувати.
План Шойгу
Перший варіант RAND називає "планом Шойгу", бо він загалом базується на планах і обіцянках, озвучених публічно колишнім міністром оборони РФ Сергієм Шойгу. Цей варіант у своїй суті передбачає повернення російської армії приблизно до того стану, який вона мала до повномасштабного вторгнення в Україну. Йдеться про спробу до певної міри збалансувати вогневу міць і кількість солдатів, покриваючи нестачу певних технологій за рахунок імпорту.
"Найбільш вражаючим є те, що план Шойгу передбачає, що російська армія в основному в хорошій формі, незважаючи на докази протилежного в Україні", – пише Business Insider.
Реформа зразка 2008 року
Другий варіант, за яким може піти російська армія після війни – це спроба повністю реалізувати реформу, запропоновану у 2008 році тодішнім міністром оборони РФ Анатолієм Сердюковим. Та реформа передбачала перехід на західну модель збройних сил: менша чисельно, але якісніше підготовлена та оснащена армія, націлена на гібридну війну, готова активно залучати приватних військових підрядників.
Така армія в значній мірі би покладалася на стратегію залякування та дезорганізації противника, але цьому плану, ймовірно, не вистачає наземних сил для розширення гегемонії Росії, кажуть аналітики.
Перехід на абсолютно нову військову систему
Третій варіант передбачає повну відмову від радянських і російських традицій ведення війни та створення чогось принципово нового. Зокрема це може бути впровадження західного підходу, коли командна ініціатива передається від вищих щаблів управління до нижчих.
Ця ідея ґрунтується на "усвідомленні того, що радянські та російські оперативні моделі більше не життєздатні, факт, підкреслений поганою дією російських збройних сил в Україні", вважають в RAND. Але цей же варіант аналітики вважають найменш імовірним.
Вперед – у минуле
Як не дивно, але найпростіший варіант для Росії — це повернутися в минуле. На цьому шляху російська армія повернеться до радянського стандарту величезної армії призовників, озброєних із величезних запасів зброї, створених оборонно-промисловою базою Росії.
"Основним аргументом на користь цього шляху є те, що російським військовим у багатьох відношеннях довелося повернутися до цієї моделі під час війни в Україні, покладаючись на старіші системи, переважну вогневу міць і масу — і хоча це не призвело до вирішальної перемоги Росії в Україні, цього було достатньо, щоб зайти в глухий кут", — кажуть аналітики RAND.
Що чекає на Росію після війни
Як писав УНІАН, після закінчення війни в Україні на Росію чекають важкі часи в економічному вимірі. Росія вже страждає від високої інфляції, дефіциту робочої сили і зовнішніх санкцій, які постійно погіршують ситуацію. Закінчення війни може завдати нового шоку російській економіці.
Також ми розповідали, що на Росію очікує хвиля злочинності після закінчення війни в Україні. Лише за останній рік кількість злочинів в РФ, скоєних військовослужбовцями, зросла більш ніж на 20%. Але ж поки що повернулася з фронту лише мізерна кількість учасників війни.