Знищений російський танк Т-80БВМ зр. 2022 року з мангалом десь на фронті / фото із соцмереж

Березень 2025 року був найгіршим місяцем для України за всю війну, якщо дивитися на співвідношення російських та українських втрат військової техніки. Такий висновок робить американський аналітик та військовий оглядач Дмитро Альперович у своєму блозі на платформі Х.

Він публікує графік, за його словами, заснований на даних моніторингового OSINT-проекту Oryx. Цей графік показує співвідношення російських та українських втрат у техніці протягом війни. На графіку видно, що в березні 2025 року українські втрати трохи перевищують російські – і це вперше за весь час війни. Співвідношення склало приблизно 1,1 до 1 на користь Росії.

Графік Альперовича у своїх каналах репостнули чеський OSINT-аналітик Якуб Яновський, який є одним із провідних волонтерів Oryx, а також український військовий аналітик Tatarigami, засновник однієї з найвідоміших українських аналітичних груп Frontelligence Insight. Обидва жодним чином не заперечили дані Альперовича, а отже побічно з ним погодилися.

Відео дня

В графіку Альперовича не вказано точних даних, скільких саме одиниць техніки втратили у березні обидві сторони і якої саме техніки. Але загалом виходить, що кожна сторона втратила близько 400 одиниць, і Україна втратила трохи більше.

Аналітик звернув увагу, що співвідношення буде трохи кращим для України, якщо рахувати тільки важке озброєння. Але і в такому випадку для України березень все одно буде 2-м найгіршим місяцем за всю війну.

Графік Альперовича / взято з блогу x.com/DAlperovitch

Також він висунув припущення, що тут свою роль зіграв російський наступ в Курській області та вимушений відступ українських військ.

Крім того Альперович пояснює невигідне для України співвідношення втрат тим, що російська армія усе активніше переходить на використання цивільної техніки під час штурмових дій. Наслідком цього стає зростання втрат живої сили, у той час як статистика втрат бронетехніки навпаки знижується.

"Тим не менш, враховуючи нестачу важких озброєнь у України і невизначене майбутнє щодо масштабів майбутньої іноземної військової допомоги, це не дуже хороша ситуація", – резюмує Альперович. 

Втрати бойової техніки на фронті: що треба знати 

Як писав УНІАН, раніше OSINT-аналітики підрахували, що загальні втрати бойової техніки у восьмимісячній битві на території Курської області були майже однаковими для обох сторін, але все ж таки трохи на користь Росії

Військовий оглядач Девід Акс з цього приводу зазначав, що Україна не може дозволити собі втрачати стільки техніки, скільки втрачає Росія. Аби наближатися до перемоги, ЗСУ мають знищувати принаймні втричі більше техніки, ніж втрачають самі.

Разом з тим аналітики зауважують, що останнім часом Росія загалом почала втрачати менше техніки, хоча інтенсивність боїв не знижується. Експерти пояснюють це тим, що техніка у росіян банально закінчується, тож просто стало менше "заліза", яке можна кинути в бій, а от "гарматного м’яса" навпаки вистачає. 

Вас також можуть зацікавити новини: