Російські дрони постійно удосконалюються / фото Getty Images

Російські загарбники постійно удосконалюють свої безпілотники. Зокрема, на БПЛА "Орлан" були встановлені засоби, які дозволяють переключатися з одного типу зв’язку на інший – з одного супутникового угруповання на інше. Крім того, була збільшена їхня швидкість, але й це не все.

"Вони то піднімали стелю прольотів, щоб не діставали засоби ураження, то знижували на досить низькі висоти, щоб засоби радіоелектронної боротьби не завжди могли моніторити їхнє пересування. Тому розвиток іде. Звісно, буде підключення з часом і штучного інтелекту, який зможе детектувати ціль. Це не для "шахедів", оскільки вони б’ють по стаціонарних об’єктах. У них навіть камери немає. "Шахед" летить запрограмований на конкретні координати. Коли на "Шахед" йде вплив засобів РЕБ, то він починає підшукувати, де ще можна взяти зв'язок, потім знову підкориговується і йде далі", - розповів в ефірі "Українського радіо"  голова правління альянсу "Нова енергія України", засновник компанії-виробника ударних дронів "Перший контакт" Валерій Боровик

За його словами, "шахеди" не є суперточним засобом ураження, однак завдяки своїй боєголовці він може завдавати значних руйнувань. Зокрема, навіть при влучанні в десятках чи навіть сотнях метрів від цілі цей дрон здатен завдавати шкоди.

Відео дня

Основними засобами ураження БПЛА у ЗСУ є кулемети, вогневі групи, які знешкоджують "шахеди" або пустушки, які також становлять небезпеку. Також на захисті українців стоять засоби ППО, МВГ, спуфінгу та РЕБи, які пригнічують зв'язок і дрон не знає, куди летить.

"Спуфінг – це коли ти перехоплюєш управління ворожим дроном на себе і можеш його скерувати на того, хто на тебе скеровував. Також "шахеди" знищують дронами: fpv-дронами та іншими. Зараз робота йде, щоб детекція йшла по тріангуляції і супроводженню. Коли в тебе є кілька радарів, можна передавати наведення на наземну станцію дрона, який доводиться до цієї цілі, що йде зі своєю швидкістю і потім уже пілот підхоплює в тому районі цей дрон і може доводити його по відеосигналу і знешкоджувати. Також починають застосовувати лазери. Дуже допомагають датчики, які розміщені нашими друзями і партнерами по всій Україні, які детектують проліт ракет і дронів по звуку. Такого аналогу немає ані в Європі, ані в Америці", - підсумував він.

Війна в Україні - використання дронів

Наразі як Україна, та й РФ активно розробляють і впроваджують високотехнологічні безпілотні засоби. Важливо налагодити використання дронів на оптоволокні, які є стійкими до впливу засобів РЕБ та головне – яка сторона швидше налагодить масове виробництво.

Командир батальйону ударних БпЛА "Ахіллес" Юрій Федоренко каже, що Україна цьогоріч вийшла в паритет із РФ за кількістю дронів.

17 грудня представник служби зв'язків із громадськістю 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія" Володимир Дегтярьов розповів, як Збройні сили України провели на фронті першу повністю роботизовану операцію. У ній було залучено десятки одиниць різних дронів. 

За оцінкою Defense Express, наприкінці року Росія, імовірно, змогла вийти на темп виробництва Shahed-136 у 2000 дронів на місяць. 

Вас також можуть зацікавити новини: