Типова "Баба Яга" несе мінометні або протитанкові міни / фото 108 ОБр Сил ТрО ЗСУ

Українські важкі безпілотники-бомбардувальники, які росіяни називають "Баба Яга", є неоспіваними героями цієї війни. У той час як Мережа заповнена динамічними кадрами з FPV-дронів, нічні бомбардувальники завдають росіянам великих втрат, але залишаються здебільшого поза увагою. Зняті на нічну тепловізійну камеру кадри важко розібрати нефахівцям, але нічні бомбардувальники роблять справді величезний внесок у роботу ЗСУ, пише Forbes.

Варто зауважити, що "Баба Яга" – це не модель дрона, і не назва виробника. Це узагальнена назва, яку росіяни дали усім нічним дронам-бомберам Сил оборони України. Найчастіше це є дрони Vampire, R18, Nemesis і "Кажан". Вони зазвичай мають від чотирьох до восьми гвинтів і несуть бомбове навантаження до 18 кг. Вони можуть завдавати ударів на відстані до 20 км, несучи менше бомб під час довших місій.

Типове озброєння включає протитанкові міни ТМ-62, пристосовані для повітряного бомбардування; деякі дрони можуть нести дві з них і скинути їх з високою точністю. Вони також можуть нести мінометні міни калібру 82 мм і 120 мм.

Відео дня

В більшості ситуацій бомбери зависають над нерухомою ціллю, аби скинути вантаж. Але є випадки, коли "Баба Яга" влаштовує гонитву за якимось транспортом росіян і скидає бомбу на рухому ціль, що вимагає значної майстерності оператора.

Через свої розміри та відносно невелику швидкість ці дрони майже неможливо застосовувати вдень, тому вони і стали саме нічними бомберами. Аби знаходити цілі, усі вони оснащені тепловізорами.

Один такий дрон коштує близько 20 000 доларів. Сили оборони мають цих безпілотників принаймні 2 тисячі. Отже їхня сукупна вартість є вдвічі меншою за один F-16.

OSINT-аналітик Ендрю Перпетюа, який аналізує відео з фронту і веде підрахунок втрат знищеної техніки, вважає, що ефект нічних бомбардувальників серйозно недооцінюється. За його словами, кадри з тепловізорів як правило не дозволюять точно визначити тип техніки, на яку скидається бомба. І хоч вибух після цього не залишає сумнівів у знищенні цілі, внести в список російських втрат черговий Т-72 чи БМП-2 неможливо, тому що немає чіткого розуміння, яка саме техніка щойно спалахнула. Принаймні доти, доки хтось не зафільмує цю знищену техніку вже при світлі сонця.

Через ці обставини Перпетюа вважає, що усі таблиці російських втрат, складені різними "осінтерами", насправді є далеко неповними, бо вони включають дуже незначну долю техніки, враженої дронами типу "Баба Яга".

Разом з тим аналітик бачить стійку тенденцію на збільшення кількості російськи втрат, завданих саме нічними дронами-бомберами Сил оборони України.

Росіяни досі не створили власний аналог "Баби Яги", але, як свідчать численні відео, окупанти охоче ремонтують та використовують для власних цілей українські дрони, які їм вдалося підбити, але не знищити повністю.

"Україна має явне лідерство у важких бомбардувальниках, хоча повний масштаб шкоди, яку вони завдають, буде відомий лише після війни", – резюмує Forbes.

Інші новини із царини озброєнь

Як писав УНІАН, близько 10% бракованих 120-мм мін, через які спалахнув гучний скандал минулої осені, уже було замінено. Загалом у війська потрапило 15 партій таких мін із загальною кількістю 54 тисячі боєприпасів, їх відкликали та направили на доопрацювання до виробника. 

Також ми розповідали, що Україна здешевила розробку ракети "Трембіта" до $10 тисяч. Аби досягти цього, українські інженери використали незвичайну конструкцію двигуна.

Вас також можуть зацікавити новини: