Китай оголосив про значне скорочення постачання безпілотників і їх компонентів, що може вплинути на хід війни в Україні, де дрони відіграють ключову роль у боротьбі проти російської агресії, пише Bloomberg. Проте ще близько року тому велика кількість приватних компаній в Україні, які займаються виробництвом дронів, почали продумувати "план Б" на випадок такої ситуації. Адже Китай – такий же ворог для України, як і Росія. Обидві країни вбивають українців, просто різними методами. І було лише питанням часу, коли припиняться поставки китайських комплектуючих.
Цей час настав. Компанії, які цього очікували, заздалегідь переналаштували свою логістику комплектуючих з європейських, американських та інших азійських країн. Тому загалом для нас, як для країни, для Сил оборони, ця заборона нічого критичного не несе. Просто частина виробників втратять ринок.
А в майбутньому, цілком ймовірно, Україна навіть виграє від цього рішення.
Адже китайські комплектуючі, навіть дорогі, значно нижчої якості, ніж їхні аналоги в інших країнах.
Краще заплатити трохи більше, але отримати якісний продукт, без великої кількості браку.
Що стосується кількості дронів, то навіть частина українських компаній може покрити наші потреби на фронті. Тут головне питання - у фінансуванні від держави. І тому важливо, щоб наші державні структури, зокрема Міністерство оборони, оперативно реагувало на ці виклики. Фактично, це перевірка на профпридатність нашого міністерства.
Якогось стратегічного провисання, скоріше за все, не буде. Адже багато фірм накопичили комплектуючі на своїх складах. Тобто зараз у нас буде використання запасів з Китаю та перехід на якісніші комплектуючі з інших країн. І поки відбуватиметься цей перехід, вони будуть використовувати наявні матеріали.
Крім того, важливо розуміти, що нікуди не подінуться "сірі схеми" з поставками. Як це працює – ми зараз бачимо на прикладі Росії.
Але тут виникає ще одне запитання: чи здатна Україна самостійно виробляти комплектуючі до дронів? Однозначно так. І робота в цьому напрямку ведеться. Адже тут питання не лише військової незалежності від інших країн, а й банально економічне. Для чого платити іншим, якщо можна виробляти це всередині країни?
Наразі ми не можемо виробляти всі комплектуючі. Елементна база, особливо мікросхемна… У нас з цим серйозне провисання (але це стосується не лише дронів, а й усієї електроніки, яка виготовляється в Україні). Для того, щоб розв’язати ці проблеми, потрібні політичні рішення, отримання дозволів тощо. Ті ж Сполучені штати можуть надати нам необхідні станки для виробництва.
Україні вже варто про це говорити, аби в майбутньому ми більше не хвилювалися через "китайський фактор".
Роман Світан, військовий експерт, полковник запасу ЗСУ