У війні між Росією та Україною, яка триває, інновації в технологіях безпілотників і протидронів стали визначальною рисою поля бою. Оскільки багато систем боротьби з дронами працюють шляхом глушіння радіосигналів, що керують дронами, Росія та Україна все частіше використовують "захищені від перешкод" дрони, які керуються через легкі оптоволоконні кабелі. Про це пише військовий оглядач Forbes Вікрам Міттал.
За його словами, легкий кабель, який намотується на котушку, встановлену на дроні, розмотується під час польоту дрона, дозволяючи оператору підтримувати зв’язок навіть за наявності перешкод. Втім, незважаючи на це, у грі в кішки-мишки технологій дронів і протидронів навіть ці дрони мають вразливі місця, якими незабаром скористаються обидві країни. І хоча ці дрони, керовані оптоволокном, неможливо виявити за їхньою радіосигнатурою, існують інші методи їхнього виявлення.
"Українська технологічна компанія Kara Dag запропонувала використовувати акустичні та візуальні сигнатури в поєднанні з передовими методами обробки для виявлення цих прив’язаних дронів. Після виявлення українці можуть протидіяти безпілотнику за допомогою ряду кінетичних методів", - йдеться у статті.
Тим часом уряд Росії запитує інформацію від оборонної спільноти про те, як виявити та потенційно знищити ці безпілотники. Багато їхніх пропозицій так само зосереджені на акустичному та візуальному виявленні цих дронів.
"Акустичне виявлення безпілотних літальних апаратів - це добре відома техніка, яка базується на масиві мікрофонів для ідентифікації характерного шуму, який виробляють лопаті та двигуни гвинта дронів. Оптоволоконні дрони гучніші за подібні неприв’язані дрони, тому що їхні пропелери повинні генерувати більшу тягу, щоб підтримувати додаткове корисне навантаження кабельної котушки", - пояснює експерт.
Втім, основним недоліком цього підходу традиційно є діапазон. Рівень шуму слабшає з відстанню, і більшості мікрофонів важко відрізнити шум дрона від навколишніх звуків на відстані понад 100 метрів. Щоб усунути це обмеження, зазвичай використовуються масиви спрямованих мікрофонів:
"Ці масиви фокусуються на певних ділянках неба, значно зменшуючи перешкоди від навколишнього шуму. Охоплюючи небо, вони можуть збільшити ймовірність виявлення акустичної присутності дрона".
Автор стверджує, що візуальне виявлення дронів так само добре налагоджено, але також має свої проблеми. Так, маленькі дрони часто виглядають як крихітні цятки на тлі неба, тому їх важко відрізнити від літаків чи птахів. Крім того, прив’язані дрони зазвичай літають ближче до землі, що обмежує лінію видимості, необхідну для візуального виявлення.
Експерт зазначає, що як акустичні, так і візуальні методи виявлення повинні ідентифікувати дуже маленькі сигнали всередині великої кількості шуму. Водночас прогрес у техніці обробки, включаючи штучний інтелект, може спростити це завдання. Крім того, коли обидва методи виявлення поєднуються, вони підсилюють один одного, збільшуючи ймовірність виявлення дрона.
"Незважаючи на ці потенційні методи протидії безпілотникам, керованим оптоволокном, такі системи наразі недоступні. У результаті будь-яка сторона, яка першою розробить рішення проти безпілотників, отримає явну перевагу на полі бою. У той час як Росія володіє досвідом у технологіях безпілотників, Україна має здатність швидко впроваджувати інновації та нові рішення. Як тільки одна сторона реалізує рішення, інша, ймовірно, швидко прийме своє, і війна безпілотників продовжить розвиватися", - прогнозує автор.
Дрони на війні в Україні - останні новини
Як повідомляв УНІАН, українські дрони "Вінчестер" змінили тактику і тепер полюють на солдатів РФ. За даними Forbes, цінність безпілотника з рушницею від першої особи в тому, що він може атакувати не один раз.
Раніше Міністерство оборони України провело демонстраційний показ FPV-дронів на оптоволокні. Українські виробники показали понад 10 моделей різних дронів. Деякі з них здатні нести до 3 кілограмів навантаження.
Вас також можуть зацікавити новини: