Війна в Україні виявила стратегічні прорахунки країн Заходу у забезпеченні власної оборони, що зокрема позначилося і на їхній здатності надавати військову допомогу Києву. Таку думку висловив британський військовий аналітик Шон Белл на сторінках Sky News.
Він зазначив, що Росія завжди накопичувала запаси базової зброї, і вважається, що вона почала війну із кількома мільйонами артилерійських снарядів. Однак навіть цих запасів виявилося замало, і зараз Кремль змушений звертатися про допомогу до Ірану та КНДР.
Україна не могла зрівнятися з російськими запасами зброї, але отримала підтримку Заходу, яка була зосереджена переважно на високотехнологічній зброї для високоточних ударів. Однак, на думку Шона Белла, Захід був не готовий до війни такого масштабу й інтенсивності.
"Оборонне планування Заходу виходило з того, що тривалі війни високої інтенсивності навряд чи стануть проблемою в найближчій перспективі, і що технології забезпечать йому асиметричну військову перевагу. Однак спеціальна зброя коштує дорого, і її можна придбати лише у відносно невеликій кількості. І її нелегко замінити", – зауважив він.
Західна зброя надавалася Україні з існуючих запасів армій Європи та США. І оскільки вони не мали таких шалених запасів зайвої зброї, як Росія, підтримка України збільшувала ризик для національної безпеки країн-донорів. Зрештою настала ситуація, коли Захід більше не має що передавати Києву, не послаблюючи власну безпеку.
"Оголені західні запаси не можуть задовольнити потреби України, але Захід має значно більший потенціал [ніж Росія] для мобілізації своєї оборонно-промислової бази, якщо він вирішить це зробити", – зауважує аналітик.
Шон Белл нагадує, що Володимир Зеленський неодноразово стверджував, що Україна зараз захищає в тому числі і Захід від агресивної Росії. Британський аналітик вважає, що в цьому є певна істина: навіть якщо Путін не становить безпосередньої загрози решті світу зараз, перемога Росії в Україні матиме довгострокові наслідки для світу.
"А що зробив би Китай, який дивиться на Тайвань, після такої перемоги [РФ]?" – риторично запитує Шон Белл.
Проблема із західною підтримкою України
Як писав УНІАН, у грудні США виділили останній пакет військової допомоги Україні. Для виділення нових партій зброї потрібно ухвалити нову програму фінансування. В Білому домі кажуть, що не можуть нічого вдіяти – потрібне рішення Конгресу.
Своєю чергою Євросоюз зриває поставки навіть тієї зброї, передача якої вже була узгоджена. Так, восени стало зрозуміло, що Європа навіть спільними зусиллями не зможе передати до березня 1 мільйон артилерійських боєприпасів, як було заплановано.