За словами Рубена Джонсона, російський танк Т-90 не виправдовує сподівань окупантів / Колаж УНІАН, скріншоти

Російський танк Т-90 не є "диво-зброєю" на війні в Україні. Таку думку у статті для 19FortyFive висловив експерт із зовнішніх військових справ Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego у Варшаві, колишній консультант Пентагону Рубен Джонсон.

Він розповів, що коли на початку 1990-х років почали просочуватися відомості про новий російський основний бойовий танк (ОБТ) під назвою Т-90, було багато припущень про те, як він виглядатиме та чим він відрізнятиметься від Т-72 і Т-80. При цьому деякі експерти прогнозували, що він виглядатиме як в одному з раніше засекречених прогнозів розвідки США щодо "майбутнього радянського танку".

"Коли нарешті з'явилася оригінальна машина Т-90А, це виявилося менш революційним кроком у розробці ОБТ, ніж очікувалося. Він був оцінений як модернізація моделі Т-72Б кінця 1980-х років, але побудований на іншому шасі та інших модифікаціях, які покращили мобільність машини", - пише автор.

Відео дня

За його словами, була також перероблена вежа та значно вдосконалена система управління вогнем. Початковий варіант 992 також був оснащений прицілом навідника "Буран-ПА" з алгоритмами посилення зображення для покращення нічного бачення:

Інша модернізація, завершена в 2004 році, мала всі основні секції – шасі, баштову силову установку – модернізовані та вдосконалену версію прицілів "Буран". Однак на машині не було режимів тепловізійного прицілу.

Експерт пояснює, що виробник серії Т-90 "Уралвагонзавод" (УВЗ), розташований у місті Нижній Тагіл на Уралі, зазнав серйозних фінансових невдач під час колапсу російської економіки 1990-х років. Минуло майже десять років між випуском оригінальних моделей, які випускалися лише невеликими тиражами, і першими серйозними вдосконаленнями, які були представлені лише в 2004 році.

"Дизельна серія Т-90 стала домінуючим ОБТ для російських військових над турбінним Т-80, виготовленим на Омськтрансмаші (який з тих пір перейшов у власність УВЗ), оскільки вищі швидкості, яких можна досягти з турбіною "Двигун" не ідеально підходив для російських планувальників бойових дій", - пише автор.

Він пригадує свою розмову понад 20-річної давнини з одним зі старших інженерів УВЗ, який пояснив, чому Т-80 не є практичним доповненням на полі бою.

"Бронетанкове формування включає різноманітну техніку, крім танка. Це БТР, БМП, транспортні засоби, схожі на джипи тощо. Отже, це колекція платформ, які по суті є "колоною" транспортних засобів. Кожен у колоні має рухатися з однаковою швидкістю – ніхто не може бігти попереду чи відставати – тому наявність танка з турбінним двигуном – це можливість, яка, окрім проблем з обслуговуванням, мало що додає в цьому сценарії. Це робить Т-90 більш ефективним вибором", - розповів тоді інженер.

Згідно зі звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень, на початок 2024 року російські військові втратили у війні в Україні 8,8 тис. одиниць техніки, у тому числі понад 3 тис. бойових броньованих машин. Однією з головних причин таких великих втрат Т-90 експерт називає те, що його броня та системи активного захисту виявилися безпорадними проти протитанкових керованих ракет західного зразка, таких як американський Javelin.

"Інші аспекти української війни - топографія, велика різноманітність іншої протитанкової зброї та поява дешевих безпілотників, здатних знищувати ОБТ, які коштують мільйони - зробили Т-90 мінімально корисними у конфлікті", - пояснює Джонсон.

Водночас, за його словами, інші фактори, такі як погане технічне обслуговування та заміна електроніки іноземного виробництва на гірші російські замінники, погіршили продуктивність усього флоту.

Танки Т-90 на війні в Україні

У жовтні 2024 року українські бійці захопили російський експортний танк Т-90С. За словами військових, такий танк, імовірно, є одним з найкращих, які є в РФ.

Також УНІАН повідомляв, що на "найкращі" танки Путіна Т-90 встановлюють триповерхову броню, але це їх не рятує. Так, на полі бою був помічений Т-90М зі встановленим на видному місці на даху глушником дронів. Він був швидко знищений бомбардувальником-безпілотником "Баба Яга".

Вас також можуть зацікавити новини: