За словами експертів, такий танк міг стати "грізним супротивником на полі бою" / ілюстративне фото ua.depositphotos.com

Колись Т-95 був найамбітнішим російським танковим проєктом, який мав дистанційно керовану башту, 152-мм гладкоствольну гармату та підвищену живучість екіпажу. Його розробили наприкінці 1980-х років, він мав замінити застарілі танки радянських часів на нові з високою вогневою потужністю та захистом. Про це пише оборонний оглядач журналу 19FortyFive Айзек Зайц.

Однак економічна боротьба, конкуренція з боку Т-90 та корупція на "Уралвагонзаводі" призвели до того, що його зняли з виробництва у 2010 році. Проте РФ зосередилась на Т-14 "Армата", що має деякі інновації Т-95, але страждає від схожих виробничих проблем.

"Якби Т-95 був прийнятий на озброєння, він міг би кинути серйозний виклик західним танкам - зараз же він залишається однією з найбільших втрачених можливостей Росії", - вважає експерт.

Відео дня

Характеристики Т-95

Розробка Т-95 почалася ще у 1988 році під назвою "Удосконалення-88", який мав замінити застарілий Т-72.

"В інтересах підвищення живучості екіпажу конструктори вирішили розмістити весь екіпаж в корпусі, обравши для цього дистанційно керовану башту. Екіпаж знаходився в броньованій капсулі, повністю ізольованій від будь-яких боєприпасів і, таким чином, захищеній від небезпечних вибухів", - підкреслив автор матеріалу.

За деякими даними, безпілотна башта була озброєна 30-мм автоматичною гарматою та 12,7-мм кулеметом Kord. 

"Однак, однією з найстрашніших її особливостей була жахлива 152-мм гладкоствольна гармата, яка є значною модернізацією 125-мм гармати на Т-72 або 120-мм гармати на Абрамсі. На жаль, недоліком більшого калібру стало те, що Т-95 довелося перевозити менше боєприпасів або збільшувати його корпус, щоб вмістити достатню кількість боєприпасів", - пояснив Айзек Зайц.

Також T-95 отримав нову ходову частину, силову установку, засоби управління вогнем, розвідки та ідентифікації цілей. Однак деталі цих систем засекречені, тому можна лише здогатуватися, наскільки вони могли бути ефективними. 

Крім того, танк було оснащено системою активного захисту "Арена", яка мала б захищати його від ПТРК. 

Що не так було з фінансуванням цього танка

Попри його можливості, до 2008 року розробка танка не була завершена, а до 2010 року проєкт був повністю призупинений. Тодішній заступник міністра оборони РФ Микола Макарон заявляв, що танк став "морально застарілим".

"Одна з можливих причин полягає в тому, що російське танкобудування на початку 2000-х років перебувало на рекордно низькому рівні. Після економічно катастрофічних 90-х років російський виробник танків Уралвагонзавод (УВЗ) намагався втриматися на плаву, навіть після нещодавнього випуску Т-90. УВЗ отримав друге дихання після того, як Індія придбала багато Т-90, але російська промисловість все ще відновлювалася", - пояснив військовий оглядач.

Тому в таких умовах починати виробництва надсучасного танка, який Уралвагонзавод не мав можливості виготовляти у великій кількості, не мало сенсу. 

Корупція в проєкті створення танка Т-95

За словами деяких аналітиків, жадібні керівники УВЗ вирішили закрити T-95Ю аби забезпечити фінансування інших проєктів. На той час нові проєкти мали більше уваги та фінансування з боку держави, ніж проєкти десятирічної давнини. 

"Одним з таких нових проєктів став сумнозвісний Т-14 "Армата", який увібрав у себе багато технологій з Т-95, зокрема, безпілотну башту та загальну конструкцію корпусу. Таким чином, корупція в конструкторських бюро зрештою призвела до відмови від Т-95 на користь Т-14", - зауважив автор матеріалу.

Експерт додав, що попри його невдалу електроніку, безпілотна башта та великокаліберна гармата зробили б танк "грізним супротивником на полі бою".

Військова техніка у світі - останні новини

Як писав УНІАН, російські окупанти представили нову версію Т-90М з активним захистом. На башті танка можна побачити додаткові датчики, а також обладнання, яке раніше не демонстрували на серійних зразках. 

Також повідомлялось, що на Донеччині помітили "волохату" бойову машину, яку назвали новітнім імпровізованим захистом, що використовується для протидії безпілотникам. Зазначається, що ці доповнення, які схожі на волосся, мають утримувати на відстані невеликі безпілотники, які насичені вибухівкою.

Вас також можуть зацікавити новини: