
Військово-морські сили РФ зазнали невдач, особливо під час війни в Україні, проте підводний флот країни-агресора досі залишається потужною загрозою. Зокрема такі російські ударні підводні човни класу "Кіло" та "Ясень-М" кидають серйозний виклик домінуванню НАТО в морі. Про це пише військовий експерт, ексконсультант Пентагону Кріс Осборн для 19FortyFive.
Чому російські підводні човни є проблемою для НАТО?
Попри те, що човни не конкурують з американськими підводними субмаринами класу "Вірджинія", розвиток Росії у цій сфері викликає значне занепокоєння, обмежуючи військово-морські операції НАТО та кидаючи виклик морській перевазі у критично важливих глобальних регіонах, вважає експерт.
"Російський надводний флот десятиліттями зазнавав труднощів, оскільки має один єдиний проблемний авіаносець і недостатній флот з менш потужних крейсерів і есмінців. Цей недолік є досить очевидним у війні проти України, оскільки російський флот був фактично витіснений з прибережних ударних зон або просто знищений українським наземним озброєнням і протикорабельними ракетами", - нагадав Осборн.
Водночас ударні підводні човни РФ представляють зовсім іншу загрозу, адже вони є досить сучасними, численними та швидко модернізуються.
"Детальний погляд на російський флот ударних підводних човнів вказує на те, що підводні простори є сферою, в якій Росія може кинути серйозний виклик НАТО. Може бути незрозуміло, як здатність домінувати під водою перетворюється на бойові перемоги в повітрі або на суші, але вона вносить значну змінну. Переважаючі або домінуючі ударні підводні сили можуть позбавити надводні сили, такі як авіаносці або есмінці, можливості діяти або просуватися в критично важливих стратегічних районах і допомогти встановити морське домінування", - пояснив ексконсультант Пентагону.
Що відомо про підводні човни класу "Кіло" та "Ясень-М"
За словами експерта, російські підводні човни можуть скласти конкуренцію підводним човнам класу "Вірджинія" ВМС США.
Осборн стверджує, що російський підводний човен становить серйозну небезпеку, адже за інформацією росЗМІ, човни "Ясень-М" можуть випускати гіперзвукові ракети "Циркон". Наразі невідомо, наскільки далеко зайшла ця здатність, проте ВМС США очікують, що до 2028 року вони їхні човни також зможуть стріляти гіперзвуковими ракетами.
"Серед атомних підводних човнів проекту 885М п'ятий підводний човен "Пермь" стане першим штатним носієм "Цирконів", який конструктивно дещо відрізнятиметься від своїх попередників", - йдеться у повідомленні російського видання ТАСС.
Також російські ЗМІ пишуть, що флот РФ буде мати на озброєнні 11 підводних човнів класу "Ясень", а 10 з них будуть побудовані як сучасні варіанти "М".
Також ексконсультант Пентагону розповів про російські підводні човни класу "Кіло", які з'явилися ще у 1980-х роках.
"Зараз човни оснащені вдосконаленими двигунами, передовими бойовими системами і різними технологіями зменшення шуму. Малопомітність модернізованих російських підводних човнів класу "Кіло" призвела до того, що дехто у військово-морському співтоваристві США називає російську субмарину "Чорною дірою"", - зауважив фахівець.
Осборн пише, що наразі невідомо, наскільки підводні човни класу "Кіло" конкурують з сучасними підводними субмаринами "Вірджинія" (Block III) і "Вірджинія" (Block V), що належать ВМС США.
Крім того, човни такого класу можуть точно та швидко стріляти торпедами впродовж 15 секунд, використовуючи можливість дистанційного керування вогнем, додав експерт.
"Підводний човен може нести 24 міни, по дві в кожній з шести труб і дванадцять на стійках. Два торпедні апарати призначені для стрільби дистанційно керованими торпедами з дуже високою точністю. Всі торпедні апарати та їх сервісні системи забезпечують ефективну стрільбу з перископа на робочі глибини. Торпедна система з комп'ютерним управлінням забезпечена пристроєм швидкого заряджання. Підготовка резервних торпедних апаратів до стрільби займає лише 15 секунд: Перший залп здійснюється протягом двох хвилин, другий - протягом п'яти хвилин", - йдеться у матеріалі Федерації американських вчених.
Інші матеріали про кораблі РФ
Раніше речник військово-морських сил ЗС України Дмитро Плетенчук відреагував на будівництво в Криму величезного десантного корабля РФ. За його словами, через те, що його будують на окупованому півострові, це може бути справді ризикованим експериментом.
Водночас ексофіцер піхоти армії США Брент Іствуд заявив, що Росія має другосортний флот без авіаносців. Він наголосив, що РФ систематично не здатна створювати авіаносці, адже має обмежене фінансування через війну, нестачу кваліфікованих кадрів, слабку суднобудівну базу, а також орієнтації на сухопутні бойові дії.